Ana Sayfa Vitrin Böbrek Naklinde Ret Belirtileri Tespit Edebilen Cihaz Tasarladı

Böbrek Naklinde Ret Belirtileri Tespit Edebilen Cihaz Tasarladı

Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, fareler üzerinde test edilen ve mevcut izleme yöntemlerinden üç hafta öncesine kadar böbrek reddinin uyarı işaretlerini tespit edebilen bir cihaz tasarladılar.  Bugüne kadar  nakledilen organ sağlığını izleyen ilk cihaz.

Bir vücut, nakilden yıllar sonra bile bir organı reddedebilirken, hastaya ve klinisyenlere müdahale için mümkün olduğunca fazla zaman kazandırmak, homeostazın yeniden sağlanması ile uzun ve zorlu nakil sürecine yeniden başlamak arasındaki fark olabilir.

Dolayısıyla doğal olarak yeni ve değerli bir böbreğin sağlığını sürekli olarak izleyebilmek hastaların hayatını değiştirecek.

Yalnızca 0,3 cm x 0,7 cm boyutlarında ve 220 mikron kalınlığındaki bu yeni izleme cihazı, organı çevreleyen ve koruyan fibröz renal kapsül tabakasının altında, böbreğin üzerine oturacak şekilde tasarlandı. Yumuşak implant, iltihaplanmaya bağlı sıcaklık değişikliklerini ve erken reddedilmede yaygın olarak görülen diğer tepkileri tespit ediyor. Bir değişiklik tespit edilirse yakındaki bir akıllı telefona veya tablete kablosuz olarak uyarı gönderiyor.

Reddetme genellikle sessizce başladığı için, bu cihaz, belirgin semptomların yokluğunda hastanın önemli değişiklikler konusunda uyarılmasına yardımcı olabilir. Ve bunun sonucunda, hayatlarını naklin başarısına bağlayan kişilere hayati bir gönül rahatlığı sunabilir.

Çalışmanın klinik lideri, Northwestern Medicine nakli nefroloğu Dr. Lorenzo Gallon, “Hastalarımın çoğunun vücutlarının nakledilen organı reddedip reddetmediğini bilmeden sürekli kaygı hissettiğini fark ettim. Yıllarca bir nakil beklemiş ve sonunda sevdikleri birinden ya da ölen bir donörden nakil almış olabilirler. Daha sonra hayatlarının geri kalanını o organın sağlığı konusunda endişe ederek geçirirler. Yeni cihazımız bir miktar koruma sağlayabilir ve sürekli izleyerek güvence sağlayabilir.”

Şu anda organın sağlığı, kreatinin ve kan üre nitrojen düzeylerini takip eden kan testleri aracılığıyla izlenmektedir, ancak bunlar ilgisiz nedenlerden dolayı dalgalanabilir ve yanlış negatif ve pozitif sonuçlara yol açabilir. Organdan doku almak için ise uzun bir iğnenin sokulmasını içeren biyopsi testleri invaziftir ve yüksek kanama, enfeksiyon, ağrı ve yakındaki dokulara zarar verme riski taşır.

Bir alternatif arayan Northwestern araştırmacıları, başlangıçtaki nakil reddinin önemli bir biyolojik belirteci olarak sıcaklığa odaklandılar. Sıcaklık artışları genellikle iltihaplanmaya eşlik ediyor. 0,6 °C’ye (1,08 °F) varan sıcaklığın ise, yaklaşan organ reddinin uyarısı olduğu kaydedildi.

Böbrekteki küçük sıcaklık değişikliklerini tespit edebilen son derece hassas bir termometreye sahip olan cihaz, aynı zamanda kan akışını da ölçüyor.

Yumuşak sensör, organın yanında bulunan küçük bir elektronik sete bağlanıyor. Madeni para büyüklüğündeki bir pil cihaza güç sağlayarak, Bluetooth özellikleri sayesinde verileri yakındaki harici akıllı cihazlara aktarıyor.

Çihazı tasarlayan ekip, “Tüm elektronik bileşenler, böbreğin hassas dokularına karşı yumuşak ve esnek olan, yumuşak, biyouyumlu bir plastikle kaplandı. Çeyrekten küçük olan sistemin tamamının cerrahi olarak yerleştirilmesi hızlı ve kolay bir işlemdir.”