Ana Sayfa Manşet Afrika’da pandemi de durum?

Afrika’da pandemi de durum?

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika’daki koronavirüsü vakalarının resmi rakamlardan 7 katı, ölümlerin ise bilinenden 2-3 kat fazla olabileceğini açıkladı.

Sputniknews: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika kıtasında koronavirüs vaka sayılarının rapor edilenden 7 kat fazla olabileceğini belirtti. DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, haftalık basın toplantısında, Afrika ülkelerindeki gözlem sisteminin ve test kapasitesinin yetersiz olduğunu söyledi. Moeti, yaklaşık 11 milyon vakanın bildirildiği kıtada bu rakamın gerçekte 7 kat fazla ve 240 bin ölüm vakasının ise gerçekte 2-3 kat fazla olabileceğini belirtti.

Moeti, 14 Şubat’ın kıtada salgının ikinci yılı olduğunu, mevcut trendin sürmesi halinde “tünelin ucundaki ışığın” görülebileceğini ifade etti.

Kovid-19’un önlenmesinde aşının önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Moeti, bazı ülkeler üçüncü doz aşıları yapıyor olsa da Afrikalıların yüzde 85’inin halen tek doz aşı dahi olmadığını belirtti.

Daha önce Science dergisinde yayımlanan bir makalede, kıtadaki 33 ülkede yürütülen ve genom izleme yöntemiyle yapılan çalışmada, 8 bin 476 genomun izi sürülerek salgının kıtada bilinenden daha fazla tahribata yol açtığı anlaşılmıştı.

Africa transitioning out of pandemic phase of COVID: WHO

Dünya Bankası’na göre, COVID-19 pandemisinin Afrika’da 40 milyon kadar insanı aşırı yoksulluğa ittiği tahmin ediliyor ve sınırlama önlemlerinin kaldırılmasındaki her ay gecikmenin Afrika’ya gayri safi yurtiçi hasılada 13,8 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor, Moeti söz konusu.

Moeti, kıtanın 670 milyondan fazla aşı dozu almasına rağmen Afrika’nın yetişkin nüfusunun sadece yüzde 11’inin aşılanmış olmasının endişe verici olduğunu söyledi.