Ana Sayfa GETAT Yoğurt Yemek Meme Kanseri Riskini Azaltabilir

Yoğurt Yemek Meme Kanseri Riskini Azaltabilir

Yeni yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, zararlı bakteriler tarafından tetiklenen enflamasyon(iltihap) meme kanserine neden olabilir. Bilim insanlarının iddiası henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da, bakteriyel enflamasyonun kanserle bağlantısını destekleyen bazı kanıtlar da var.

Lancaster Üniversitesi tıp öğrencisi Auday Marwaha, Morecambe Bay NHS Trust Üniversite Hastanelerinden Profesör Jim Morris ve Lancaster Üniversitesi Sağlık ve Tıp Fakültesi’nden Dr Rachael Rigby tarafından yazılan ve Medical Hypotheses dergisinde yayınlanan makalede doğal yoğurtun potansiyel kanser önleyici etkileri anlatılıyor.

Araştırmacılar şöyle diyor: “ Kanserin basit ve ucuz potansiyel önleyici bir tedavisi var; o da kadınlar günlük olarak doğal yoğurt yemeliler.”

Yoğurtta, sütte bulunan yararlı laktoz fermente eden bakteriler var. Aynı emziren kadınların memelerinde bulunan bakterilerin oluşturduğu mikroflora gibi.

Dr Rigby: “Artık,anne sütünün steril olmadığını ve emzirmede meme mikroflorasıyla değiştiğini biliyoruz.” “Laktoz fermentasyon bakterileri genelde sütte bulunur. Benzer şekilde emziren kadınlarda süt kanallarında bulunuyorlar ve emzirme sonrası da bir süre daha kalıyorlar.”

Araştırmacıların önermesi şöyle: Memelerdeki laktoz fermente eden bakteriler koruyucudur, çünkü emzirme meme kanseri riskini % 4,3’e kadar düşürüyor.

Yoğurt hakkında yapılan birkaç çalışma, yoğurtun meme kanseri riskini azaltmasıyla ilişkilendirildi. Araştırmacılar buna nedeni zararlı bakterilerin yerini, yararlı bakterilerin alması olarak gösteriyorlar.   İnsan vücudunda yaklaşık 10 milyar bakteri yaşıyor, bunların çoğu zararsız ve bazı bakteriler vücutta enflamasyonu tetikleyen toksinler üretiyor. Kronik enflamasyon zararlı bakterileri öldürürken vücuda da zarar veriyor. En yaygın inflamatuvar durumlardan biri dişeti hastalıkları (periondontit) çoktan ağız, yemek borusu, pankreas, prostat ve meme kanseriyle ilişkilendiriliyor. Araştırmacılar bunu şöyle bağlıyor:”Mikrofloradan etkilenen meme kanallarının iç kısmı, kendini yenilemek için kök hücreler bölünüyor. Bununla beraber, mikrofloranın kalın bağırsak, mide gibi kısımlarının kanser riski olasılığının arttırdığı da gösterildi.

“Bu nedenle meme kanseri,diğer organlarla benzer bir senaryo paylaşıyor. Mikroflora kök hücre bölünmesini tetikleyerek, kanser riskini değiştiriyor.”

www.gercekbilim.com/yogurt-yemek-meme-kanseri-engelleme-risk/ .