Ana Sayfa Biyoteknoloji Yeni Varyant EG.5 (Eris) için Aşı Geliyor mu?

Yeni Varyant EG.5 (Eris) için Aşı Geliyor mu?

Amerika, Avrupa ve Asya’da COVID enfeksiyonları ve hastaneye yatanların sayısında artış olduğu bu dönemde sağlık yetkilileri, 2021 yılı Kasım ayında ortaya çıkan Omicron varyantının alt varyantı olan EG.5 “Eris” Corona virüsüne işaret ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kimileri tarafından “Eris” olarak adlandırılan EG.5 varyantını “ilgi uyandıran varyant” kategorisine almış ve virüsü daha bulaşıcı ya da ağır hastalığa yok açıcı mutasyonlar nedeniyle yakından izlenmesi gerektiğini kaydetmişti.

Ancak WHO yine de şu anda Eris’in halk sağlığı açısından diğer varyantlara kıyasla daha büyük bir tehdit olmadığını, “Doğrudan EG.5’le bağlantılı olan ağır hastalık vakalarının artışına ilişkin kanıtı bulunmadığını” kaydetti.

Yeni COVID-19 aşıları ne zaman piyasaya çıkacak? / CBS

Yeni aşıların Eylül sonunda hazır olması beklenirken, isteyen herkes için geniş çapta kullanıma sunulmadan önce Ekim olabilir.

Yeni aşıların ABD ticari pazarında görücüye çıkması için hala iki adıma ihtiyaç var: FDA’dan yeşil ışık ve CDC’den yeni tavsiyeler.

FDA’nın önümüzdeki iki ay içinde üç yeni COVID-19 aşısına da onay veya acil durum izni vermesi bekleniyor. Pfizer ve Moderna , ajansa başvurularını Haziran ayında tamamladıktan sonra FDA lisansını alan ilk kişiler olabilir.

Pfizer’in CEO’su Albert Bourla 1 Ağustos’ta  yatırımcılara “Ağustos sonuna kadar onay almamızı bekliyoruz. Ve şimdiden ürünlerle hazırız” dedi .

Novavax, güncellenmiş aşısı için yeni bir acil kullanım izni başvurusunu henüz tamamlamadı, ancak bunu önümüzdeki haftalarda yapmayı planlıyor.

Novavax’ın Araştırma ve Geliştirme Başkanı Filip Dubovsky , 8 Ağustos’ta yatırımcılara “Bu, Eylül ayı sonuna kadar ürünü teslim etmemiz beklentisiyle bu ay tamamlanacak” dedi .
FDA’nın yeni aşıları imzalamadan önce Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesini başka bir toplantıya çağırması beklenmiyor. Bununla birlikte, CDC, üç yeni aşı için güncellenmiş tavsiyeler yayınlamadan önce, Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesini toplamayı  planlıyor .

CDC sözcüsü Kathleen Conley, CBS News’e verdiği demeçte, “Onların yetkilendirilmesi veya onaylanmasından sonra ACIP, bu sonbaharda bu güncellenmiş aşıların kullanımını özetleyen bir öneride bulunmak için toplanacak.