Ana Sayfa Biyoteknoloji Yeni Araştırma Bulguları, Kanser Hastalarının Daha Az Yoğun Tedaviyle Genellikle Daha İyi...

Yeni Araştırma Bulguları, Kanser Hastalarının Daha Az Yoğun Tedaviyle Genellikle Daha İyi Durumda Olduğunu Gösteriyor

Dünyanın en büyük kanser konferansında doktorlar, üç kanser türüne yönelik tedaviyi azaltmanın, sonuçlardan ödün vermeden hastaların hayatını kolaylaştırabileceğini bildirdi.

Bu, daha az ameliyat, daha az kemoterapi veya daha az radyasyon uygulamasının hastaların daha uzun yaşamasına ve daha iyi hissetmesine yardımcı olup olamayacağını araştırmaya yönelik uzun vadeli bir eğilimin parçası. En son çalışmalar yumurtalık ve yemek borusu kanseri ile Hodgkin lenfomasını içeriyordu.

Otuz yıl önce kanser araştırmaları daha az değil, daha fazlasını yapmakla ilgiliydi. İç karartıcı bir örnekte, ilerlemiş meme kanseri olan kadınlar , yüksek dozda kemoterapi ve kemik iliği nakilleri nedeniyle ölümün eşiğine itildi. Yaklaşım kemoterapiden daha iyi işe yaramadı ve hastalar acı çekti.

Şimdi, kanser bakımını optimize etme arayışı içinde araştırmacılar şu soruyu soruyor: “Geçmişte kullandığımız tüm bu tedaviye ihtiyacımız var mı?”

Yeni araştırmaya dahil olmayan Kaiser Permanente Ulusal Kanser Mükemmeliyet Programı tıbbi direktörü Dr. Tatjana Kolevska, bunun “tekrar tekrar sorulması gereken bir soru” olduğunu söyledi.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden Dr. William G. Nelson, “İyi haber şu ki, kanser tedavisi yalnızca daha etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda tolere edilmesi daha kolay hale geliyor ve daha az kısa ve uzun vadeli komplikasyonlarla ilişkilendiriliyor” dedi. ayrıca yeni araştırmaya dahil değil.

Bu eğilimi gösteren çalışmalar hafta sonu Chicago’daki Amerikan Klinik Onkoloji Derneği konferansında tartışıldı. İşte öne çıkanlar:

YUMURTALIK KANSERİ

Fransız araştırmacılar, ilerlemiş yumurtalık kanseri ameliyatı sırasında sağlıklı görünen lenf düğümlerinin alınmasından kaçınmanın güvenli olduğunu buldu . Çalışma 379 hastanın sonuçlarını karşılaştırdı; yarısının lenf düğümleri çıkarıldı, yarısının ise alınmadı. Dokuz yılın ardından hastaların yaşam süreleri arasında hiçbir fark yoktu ve daha hafif cerrahi geçirenlerde kan nakli ihtiyacı gibi komplikasyonlar daha az görüldü. Araştırma Fransa’daki Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından finanse edildi.

YEMEK BORUSU KANSERİ

Almanya’da yapılan bu çalışmada, ameliyatla tedavi edilebilecek bir tür yemek borusu kanseri olan 438 kişi incelendi. Yarısı kemoterapi ve yiyecekleri boğazdan mideye taşıyan yemek borusu ameliyatının da dahil olduğu ortak bir tedavi planı aldı. Yarısı radyasyonu da içeren başka bir yaklaşıma sahip. Her iki teknik de standart kabul edilir. Hangi hastaların tedavi göreceği, nerede tedavi gördüklerine bağlı olabilir.

Üç yıl sonra kemoterapi ve ameliyat geçirenlerin yüzde 57’si hayattayken, kemoterapi, ameliyat ve radyasyon alanların yüzde 51’i hayatta kaldı . Alman Araştırma Vakfı çalışmayı finanse etti.

HODGKİN LENFOMA

İlerlemiş Hodgkin lenfoma için iki kemoterapi rejiminin karşılaştırılması, daha az yoğun tedavinin kan kanseri için daha etkili olduğunu ve daha az yan etkiye neden olduğunu buldu.

Dört yıl sonra, daha az sert olan kemoterapi insanların %94’ünde hastalığı kontrol altında tutarken, daha yoğun tedavi görenlerde bu oran %91’di. Deneme dokuz ülkede (Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, İsveç, Norveç, Avustralya ve Yeni Zelanda) 1.482 kişiyi içeriyordu ve daha hafif kemoterapide kullanılan ilaçlardan birinin üreticisi olan Takeda Onkoloji tarafından finanse edildi. okudu.

ileri okuma

Novel Therapy Combination More Effective at Treating Hodgkin Lymphoma Than Established Treatment