Ana Sayfa Manşet YASED’den Dünya Kadınlar Gününde Anlamlı Proje

YASED’den Dünya Kadınlar Gününde Anlamlı Proje

YASED Başkanı Ayşem Sargın

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması ve rekabetçiliğinde en önemli unsur olan insan gücüne katkı sağlamak hedefiyle, üniversite öğrencileri için YASED Akademi ile dijital bir eğitim programı başlatıyor. YASED Akademi’nin online eğitim programına katılan öğrenciler YASED üyesi şirketlerin üst düzey yöneticilerinden eğitim ve mentorluk alma fırsatına sahip olacak.  

YASED Akademinin ülkemizin en değerli kaynağı olan insan kaynağına yatırım amacıyla kurulduğunu söyleyen YASED Başkanı Ayşem Sargın, Türkiye’nin sürdürülebilir küresel rekabetçiliği için dünya standartlarında, yeni çağa adapte olmuş bir işgücünün önemini vurguladı. YASED Akademiyi  8 Mart Dünya Kadınlar Gününde başlattıklarına dikkat çeken Sargın, projede kız öğrencilerin öncelikli olarak değerlendirileceğini belirtti. Sadece becerilerin konuşulduğu bir gelecekte kadınların işgücünde hak ettikleri yeri almalarının önemine değinen Sargın, Türkiye’nin uluslararası yatırımcılarını temsil eden YASED’in toplumsal cinsiyet eşitliğine desteğini yineledi.  

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), ‘Türkiye’nin geleceğine yatırım’ vizyonuyla yeni bir projeye daha imza atıyor. Türkiye’nin en önemli değeri olan insan kaynağının rekabetçiliği ve küresel farkındalığına destek vermek amacıyla; üniversite öğrencilerini profesyonel yaşamlarına hazırlayacak dijital bir eğitim programı başlatıyor.

YASED Akademi eğitim programı ile, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce uluslararası şirketlerin yapıları, çalışma alanları, işe alım süreçleri ve çalışanlardan beklentileri ile ilgili bilgi sahibi olmaları ve üst düzey yöneticilerin mentorluklarından faydalanmaları amaçlanıyor..

Mezuniyet sonrası kariyerinde fark yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine yönelik hayata geçirilen eğitim programı kapsamında, uluslararası şirketlerin CEO’larının da yer alacağı eğitimler verilmesi planlanıyor. Projenin ilk uygulaması, YASED üyesi Akenerji, BP, Duracell, Goodyear, IBM, Ravago, Shell ve Siemens’in katkıları ile gerçekleştirilecek .

Programa katılmak isteyen üniversite son sınıf öğrencilerinin, 8- 14 Mart tarihleri arasında güncel CV’leri ve programa katılma konusundaki motivasyonlarını anlattıkları, iki dakikayı aşmayan videoları ile [email protected] adresine başvurmaları bekleniyor.

‘Toplumsal cinsiyet eşitliğinin ötesine geçmeli,  kabiliyetleri nasıl dönüştüreceğimize odaklanmalıyız’

Dünyanın geleceğini cinsiyetlerin değil yetenek ve becerilerin belirleyeceğini ifade eden YASED Başkanı Sargın, “Çok uluslu şirketler toplumsal cinsiyet eşitliğinde erken  gibi konularda ulusal şirketlere oranla daha fazla mesafe kat etmiş durumdalar. Türkiye’deki her 100 firmada ortalama 9 kadın yönetici bulunurken, YASED üyesi şirketlerde bu sayı 29. Teknolojinin meslekleri yeniden tanımladığı, robotlarla insanların yan yana çalışacağı bir döneme girerken, bizim toplumsal cinsiyet eşitliğinin ötesine geçerek mevcut işgücü becerilerini nasıl dönüştüreceğimize, iş dünyasında insanı nasıl konumlandıracağımıza odaklanmamız gerek. İşte bu nedenle, özellikle de kız öğrencilerimizin öncelikli olarak değerlendirmeye alınacağı YASED Akademi’yi bu çalışmaların önemli bir parçası olarak görüyoruz.” diye konuştu.

‘Öğrencilerle yapılan her projeyi çok önemsiyoruz’

YASED Akademi eğitimleri ile ilgili konuşan Akenerji İnsan Kaynakları ve Ortak Hizmetler Direktörü Duygu Erzurumlu Cengiz, şunları söyledi: “Akenerji olarak Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitimine her fırsatta destek verme ilkemiz ve kültürümüzün temel taşlarından olan “gelişim” değerimiz kapsamında öğrencilerle yapılan her projeyi çok önemsiyoruz. Bu nedenle YASED’in organize ettiği bu çok değerli projede yer almayı arzu ettik. Projenin temel amacı olan üniversite öğrencilerinin iş hayatına hazırlanmasına çok önem veriyor ve sahip olduğumuz deneyimi, bilgi birikimini aktarabileceğimiz bu özel çalışmada yer almaktan keyif duyuyoruz.”

‘Yeni iş modellerini gençlerle paylaşmaktan çok memnunuz’

Gençlerin geleceğin en kıymetli teminatı olduğunu kaydeden BP Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Eda Gökay, şöyle devam etti: “Gençlerimizin kapasitelerini artırmalarına, 21. yüzyıl becerilerine hakimiyetlerine destek olmak için BP Türkiye olarak; kapsamlı projemiz “Gelişim, Seninle”yi 2019 yılında hayata geçirdik. YASED’in bu kıymetli projesi gibi çalışmalarda da yer alarak, daha da geniş çerçevede destek vermekten dolayı ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz. BP olarak enerji trendlerini, operasyonlarımızın olmazsa olmaz emniyet prensiplerini ve çeviklik gibi yeni iş modellerini gençlerle paylaşmaktan çok memnunuz.”

‘Gençler uluslararası şirketleri daha yakından tanıyacak’

Üniversite öğrencilerini destekleyen bir projenin parçası olmaktan mutlu olduklarını belirten Duracell Genel Müdürü Kerem Sinanoğlu, “Henüz iş hayatına atılmamış idealist üniversite öğrencilerinin iş hayatına daha hazırlıklı olmalarını sağlayacak, kariyer hedeflerini belirlemeyi kolaylaştıracak harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu projede gençler, uluslararası şirketlerle aynı platformda bir araya gelip, onları daha yakından tanıyacak, önemli mesleki yetkinlikleri uzmanlarından dinleyecekler. Duracell adına bizler, her zaman gençlerin yanında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘Öğrencilere rehberlik etmek için projede yer alıyoruz’

21 ülkede 46 fabrika ve 62 bine yakın çalışan ile faaliyet gösteren uluslararası bir şirketin Türkiye organizasyonu olarak, İstanbul Sanayi Odası’nın sıralamasına göre Türkiye’deki en büyük ilk yüz şirket arasında yer aldıklarını belirten Goodyear Genel Müdürü Mahmut Sarıoğlu, “Çalışanlarımıza sunduğumuz bu çok uluslu, dinamik ve yenilikçi atmosferi henüz kariyerlerinin başında olan üniversite öğrencilerine de yansıtmak, onlara bu uzun yolculukta değerli bilgi ve ipuçları sunmak ve gelecek için atacakları adımlarda rehberlik edebilmek adına YASED’in önderlik ettiği bu projede yer alıyoruz. Aynı zamanda ‘Çeşitlilik ve Dahil Edicilik’ anlayışımız kapsamında iş hayatında her kuşaktan çalışanın varlığının yaratmış olduğu değerin ve katkının farkındayız, ülkemizdeki genç işgücünü temsil eden üniversite öğrencilerimize bu program kapsamında destek verecek olmaktan dolayı da ayrıca memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

‘Yenilikçi çözümler yaratmaları için bir fırsat’

IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen şunları söyledi: “Ülkemize verebileceğimiz en önemli katkılarımızdan birinin dijital dönüşümün ortaya çıkarmakta olduğu fırsatları değerlendirebilecek, teknik ve profesyonel becerilere sahip bir neslin yetiştirilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu girişimi, IBM’in, YASED ve diğer paydaşları ile geleceğimizi şekillendirecek gençlerimize yenilikçi çözümler yaratmaları için sağladığı bir fırsat olarak görüyoruz.”

‘Amacımız gençlerin tecrübelerine destek olmak’

Yaklaşık 60 yıl önce, iş ve insan odaklı bir vizyonla ve bunu mümkün kılan bir kültürü besleyerek kurulduklarını anlatan Ravago İnsan Kaynakları Direktörü Eda Akad, “Ravago Grup şu anda plastik, kauçuk ve kimyasalların küresel pazarda bir numaralı servis sağlayıcısı konumundadır. Vizyonumuz, hayatın kalbinde olmak… Misyonumuz ise çözüm ortaklarımıza en gerekli malzeme ve hizmetleri yaratma ve sunma konusunda kararlı olmak. Bu projeye katılım amacımız, gençlerin üniversite hayatlarında edindikleri teknik bilgileri iş hayatında daha verimli kullanabilmelerini sağlamak ve mesleki ilgi alanlarına uygun olarak finans, ithalat ve iletişim teknikleri gibi konular ile onları desteklemektir” ifadelerini kullandı.

‘Şirketler hakkında bilgi sahibi olmak kritik önem taşıyor’

Shell İnsan Kaynakları Direktörü Shell İnsan Kaynakları Direktörü Eda Güzeldemir Demiray ise şöyle konuştu: “Günümüz rekabet şartlarında, iş hayatına hazırlanan gençlerin her alanda donanımlı ve değişime açık olmalarının, teknolojiyi yakından takip etmelerinin yanı sıra, ilgilendikleri sektör ve şirketler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları da kritik önem taşımaktadır. Shell Türkiye İnsan Kaynakları olarak öğrencilik döneminde edinilen çalışma tecrübesinin değerine inanıyor ve öğrencilere staj veya yarı zamanlı çalışma imkânları sunmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda iş hayatına hazırlanan üniversiteli gençler için önemli bir fırsat olarak gördüğümüz YASED’in eğitim programını da destekliyor ve ailemize katılmak isteyen arkadaşlarımızı heyecanla bekliyoruz.”

‘Global şirketler açısından önemli bir fırsat yaratıyor’

Siemens Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Kunur da şunları söyledi: “Geleceğin profesyonellerinin iş yaşamına etkin bir biçimde hazırlanmaları için henüz lisans eğitimleri devam ederken iş hayatı hakkında fikir sahibi olmaları, kariyer gelişimlerine yön vermeleri ve tecrübe kazanmaları büyük önem taşıyor. Bu perspektiften bakıldığında YASED’in projesi gençler ve onları destekleme amacı taşıyan bizim gibi global şirketler açısından önemli bir fırsat yaratıyor. Siemens Türkiye olarak gençleri desteklediğimiz pek çok proje yürütüyor, bu projenin de destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz.”