Ana Sayfa Eczacılık Yardımcı Eczacılık hakkında TEB görüşü

Yardımcı Eczacılık hakkında TEB görüşü

Uzun süredir beklediğimiz ve Türk Eczacıları Birliği olarak yayınlanması için girişimlerde bulunduğumuz “Yardımcı Eczacı Yerleştirmesi ve Çalıştırılmasına Dair Usul ve Esaslar”, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27 Aralık 2018 tarihinde yayımlanmıştır. Söz konusu Kılavuz’un yayınlanmasını, bilhassa mesleğe yeni başlayacak fakülte mezunu gençlerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımızın yardımcı eczacılığa dair kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi ve geleceğe yönelik yol haritası oluşturma açısından önemli bir adım olarak görüyoruz.

Yardımcı eczacılık, Türk Eczacıları Birliği ve Eczacı Odalarının, faklı paydaşların da katılımıyla üzerinde yıllarca değerlendirme yaptıktan sonra uygulamaya konulmasını savunduğu bir uygulamadır. Halkın sağlık hakkını önceleme düşüncesi doğrultusunda eczanede verilen hizmetlerin kalitesini artıracağına, etik ve sürdürülebilir bir eczacılık modelinin önünü açacağına inandığımız yardımcı eczacılık uygulaması; mesleğimizin geleceğe taşınması ve istihdam sorunlarının çözümü açısından da gereklidir.

Yardımcı eczacılığın  en iyi şekilde uygulanması için Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızla beraber üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ve yaşanabilecek tüm sorunlarda çözüm üretme noktasında olacağımızı ifade ediyor; Yardımcı Eczacılık Kılavuzu’nun yayınlanması sürecinde katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Türk Eczacıları Birliği