Ana Sayfa Manşet Yarattığımız Linç Kültürü Ne olacak?

Yarattığımız Linç Kültürü Ne olacak?

MESLEKTAŞIMIZ GÖREVİNE İADE EDİLDİ.

PEKİ, YARATTIĞIMIZ LİNÇ KÜLTÜRÜ NE OLACAK?

Giresun’da görev yapan meslektaşımız Dr. Özlem Yağdıran, kanunsuz istekte bulunan hasta yakının poliklinik hizmetini aksatması üzerine Bakanlığın ”Beyaz Kod ” uygulamasını başlatmış, daha sonrasında gelişen olaylarda ise maalesef vatandaşımız kalp krizi geçirerek vefat etmişti.

Görevini, mevcut mevzuat ve tıbbi etik dahilinde yapan meslektaşımız, yazılı görsel ve sosyal medya aracılığı ile hedef gösterilmiş, ardından da Bakanlık tarafından haksız yere açığa alınmıştı. Bakanlığın açığa alma uygulamasının ve sonrasında büyüyen linç kampanyasının, meslektaşımızda açtığı derin yaraların kolay kolay geçmeyeceği açıktır. Bizler, bu olay sonrasında takınılan bu tavrın şiddetle karşısında durmuş, sağlık alanında örgütlü STK’lar olarak meslektaşımızın göreve iadesi için ülkenin dört bir yanında çeşitli etkinlik ve basın açıklamaları ile tepki koymuş,  Bakanlığın bu yanlış kararından geri dönmesini talep etmiş, hukuka uygun işlem yapan meslektaşımızın böyle linç edilmemesi gerektiğini söylemiştik.

Sevindirici haber dün geldi. Meslektaşımız Özlem Yağdıran, haksız yere alındığı görevine kendisi telefonla aranarak sözlü olarak iade edildi. Ancak açılan yara, meydana gelen travmanın telafisi mümkün değildir, bunun da bilincindeyiz. Kendisini “yaşlı bir vatandaşın ölümüne yol açan doktor” olarak anan, lanse eden ve bu algıyı yaratan her bir kişi ve kurumun ona büyük bir özür borcu vardır. Aynı zamanda kendisine bu psikoloji şiddeti uygulayan veya buna vesile olan herkes için verilmesi gereken bir de “BEYAZ KOD” hakkı bakidir.

Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bundan sonra da mesleğini gerektiği gibi yapmaya devam edeceğini biliyoruz. Başta İstanbul olmak üzere; Tüm Meslektaşlarımıza, Tüm STK ‘ lara yapılan haksızlığa karşı durdukları  için teşekkür ediyoruz.

Bu tür geri dönüşümsüz ve haksız travmalarla, bir sağlık çalışanını haksız şekilde hedef göstermenin kimseye faydası olmayacağı, zaten ayyuka ulaşmış “sağlıkta şiddet” vakalarını arttıracağı, bunun vicdanı sorumluluğunun ağırlığı dikkate alınırsa önümüzdeki dönemde çok daha dikkatli adımlar atılacağı ve “sağlık çalışanına terör” ün oluşmasına kimsenin katkı vermeyeceğini umut ediyoruz.

İSTAHED Hukuk Komisyonu Sekreteri

Dr. Mustafa Tamur