Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Yapay Zeka ile EKG Verisinden, Kan Şekeri Takibi Yapılabiliyor

Yapay Zeka ile EKG Verisinden, Kan Şekeri Takibi Yapılabiliyor

Son on yılda tıbbi diagnostik cihazlarda altın çağ yaşanıyor. Kol saatlerinden, kontakt lenslere kadar bir çok cihazda cilde  zarar vermeden kan şekeri ölçme hayali var. İşte Warwick Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği son yaklaşım ise, yapay zeka kullanarak EKG sinyallerinde, hipoglisemik olayları tespit etmeye dayanıyor.

Oğuz Sezgin/Gerçek Bilim

“Kan şekerini ölçmek için parmak ucundan kan alma acı verici ve bazı durumlarda çok daha zor hale geliyor. Örneğin küçük çocuklarda özelikle geceleri parmaktan kan almak ,oldukça zorlu bir iş. İşte bizim geliştirdiğimi yöntem EKG atışlarına bakarak yapay zeka yardımıyla hipoglisemiyi tespit etmeye dayanıyor. EKG her durumda bakılabildiğinden, uyurken bile problem yaratmayacaktır, “diyor araştırmanın yazarlarından Leandro Pecchia.

Warwick Üniversitesi’nin yaptığı devrimsel geliştirme ise ,her hastaya özgü EKG ritimlerini öğrenebilen bir yapay zeka geliştirmiş olmasıdır. Önceki çalışmada farklı sübjelerin EKG verisinden kan şekeri görüntüleme başarısız oldu. Çünkü EKG kişiden kişiye göre değiştiğinden evrensel bir düzen bulmak pek mümkün olmadı.

2 Sübjenin EKG ve Kan Şekeri İlişkisi

Yukarıdaki desenden de görüldüğü gibi, hipoglisemiyi gösteren iki kişinin EKG sinyalleri birbirinden oldukça farklıdır. İşte bu nedenle YZ sistemi kullanılarak kişiselleştirilmiş algoritmalar ayarlanarak, kişilerin EKG’lerine bağlı olarak hipoglisemilerinin nasıl değiştiği anlaşılabiliyor.

Yeni yayınlanan makalede, araştırmacılar iki pilot çalışmanın sonuçlarını raporlayarak, bu eşsiz sistemin verimini ortaya koydular. Sağlıklı gönüllülerde yapılan denemelerde sistem düşük kan şekerini % 82 doğrulukla tespit edebildi.

Tabi daha öncesinde de,başka non-invazif  ve çok farklı kan şekeri görüntüleme sistemleri ortaya konmuştu. Bu tekniğin etkinliği daha büyük hasta popülasyonlarından çalışılmalıdır. Yine de teknik daha geniş kan şekeri izleme sistemleri için de kullanılabilir. Örneğin fiziksel aktivite seviyeleri, deri iletkenliği ve besin bilgileri gibi fizyolojik durumların takibinde referans oluşturabilir. Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak: University of Warwick

/www.gercekbilim.com/yapay-zeka-ekg-veri-kan-sekeri-olcumu-parmak-kani/ .