Ana Sayfa İlaç Yapay Zeka, ilaç kombinasyonlarının yan etkilerini tahmin edebilir

Yapay Zeka, ilaç kombinasyonlarının yan etkilerini tahmin edebilir

Yapay zeka (AI), birlikte alınan ilaçların potansiyel yan etkilerini tahmin edebilir ve karmaşık veya çoklu hastalıkların tedavisi için doktorların hasta kombinasyonlarını reçete etmeden önce bilinçli kararlar vermesini sağlar. 

Araştırmacılar Marinka Zitnik, doktora sonrası öğretim görevlisi, Monica Agrawal, yüksek lisans öğrencisi ve bilgisayar bilimleri profesörü Jure Leskovec, vücut üzerinde çalışan ilaç kombinasyonlarının olası etkilerini öngörmek için bir AI sistemi olan Decagon‘u yarattılar.

Araştırmacılar, ilaçların vücuttaki altta yatan hücresel biyokimyayı nasıl etkilediğini, vücuttaki birçok proteinin nasıl etkileştiğini ve farklı ilaçların bu proteinleri nasıl etkilediğini açıklayan geniş bir ağ oluşturduğunu belirledi. Yan etkiler ve ilaçlar arasında bilinen 4 milyondan fazla bilinen ilişkiyi kullanarak, araştırmacılar, farklı proteinler üzerindeki ilaçların hareketleri ile ortaya çıkan yan etkilerin nasıl oluştuğuna dair kalıpları tanımlamak için bir yöntem tasarladılar. Ekip daha sonra derin öğrenmeye, beyinde modellenmiş bir yapay zeka formuna yöneldi, böylece karmaşık veriler çıkarıldı ve verilerde soyut, bazen karşı sezgisel modeller belirlendi. Araştırmacıların sistemi, ilaç etkileşimleri ve yan etkilerle ilgili kalıpları ortaya çıkarmak için tasarladılar ve önceden tanımlanmamış iki sonucu bir araya getirmekten kaynaklanan sonuçları önceden tahmin ettiler.

Araştırma ve tıp alanındaki birçok ilerlemeyle, ilaç tedavisindeki önemli yan etkileri tespit etmek ihtiyatlıdır. Böylece, etiketlere ve broşürlere verilen uyarılar büyük önem verilmektedir. Bununla birlikte, hastalara birden fazla ilaç reçete edildiğinde, kombine yan etkiler tam olarak anlaşılamamış olur.

Dünya çapında çok sayıda insan günde iki veya daha fazla ilacı almaktadır.
CDC, 65’in üzerinde olanların% 39’unu günde beş veya daha fazla alarak tahmin ediyor. Bu vakaların çoğunda, bu ilaç kombinasyonlarını reçete eden doktorlar yan etkileri tespit edememektedir. 

Dr. Zitnik, “yeni ilaçları ile birlikte yeni bir ilacı test etmek neredeyse imkansız. Çünkü yeni ilaç kombinasyonları ile gerçekten ne yapacağını bilmiyoruz” dedi

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız