Ana Sayfa Eczacılık ”Vitaminde yüzde 1, Kanser İlacında yüzde 10”

”Vitaminde yüzde 1, Kanser İlacında yüzde 10”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan

İlaçta KDV zammına İzmir’den tepki: ”Vitaminde yüzde 1, kanser ilacında yüzde 10”

İlaçta KDV oranının yüzde 8’den 10’a çıkarılmasıyla 10 binin üzerinde ürünün fiyatına zam gelmesi beklenirken, İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan yeni uygulamadaki çelişkiye dikkat çekti. Sayılkan, “KDV oranı mamada, gıda takviyesi ve vitaminlerde yüzde 1’e indirildi. Kalp, tansiyon, kanser ilaçlarında ise 8’den 10’a çıkarıldı. Burada bir terslik var, anlaşılır gibi değil” dedi.

Abdullah ÇELEBİ/SONKALEİZMİRHükümetin ekonomik tedbirleri kapsamında KDV oranı bazı ürünlerde yüzde 18’den 20’ye çıkarılırken, ilaç sektöründe de değişim yaşandı. Bu kapsamda ilaçta KDV oranı yüzde 8’den 10’a yükseltildi. Kararın on binin üzerindeki ilaç fiyatlarında zamma neden olacağını belirten İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ise uygulamadaki çelişkiye dikkat çekti.

“BURADA BİR TERSLİK VAR”

SONKALE‘ye konuşan Sayılkan şunları söyledi:

“‘Biz ilaçta KDV oranı sıfır olsun’ diye görüş bildirdik. Onlar oranı düşürmek yerine artırdı. Mamada, gıda takviyelerinde ve vitaminlerde KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü. Kanser, kalp ilacı ve tansiyon hastalarının ilaçlarında ise KDV oranı 8’den 10’a yükseltildi. Gıda takviyesi ürünlerinde bire düşürüp vatandaşın tansiyon, kalp ilacında 10’a çıkarmak anlaşılır gibi değil. Burada bir terslik var.

“SOSYAL DEVLET İLKESİYLE ÇELİŞİYOR”

Ekonomik durumu düzeltmek adına ilaçta da bu artışa karar verdiler. Devletimiz KDV’den gelir bekliyorsa yanlış. Bu devletin bir cebinden alıp diğerine koyması ile eşdeğer. Ancak ilacını parayla almak zorunda kalan vatandaşa haksızlık. KDV yükünü hem eczacılar hem SGK çekecek. Lüks tüketimde bu artışı yapabilirler. ‘Ülkenin durumu malum’ dersin. Ama ilaçta, bizzat tedavide kullanılan ilacta 10’a çıkarmak sağlık hizmetleriyle ilgili sıkıntı yaratacak. Vatandaşın da cebini sıkıntıya sokacak. Burada sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi amacı yok. Bütçedeki açığı kapatmak için ilacı da eklemişler. Sosyal devlet ilkesiyle çelişiyor.”