Ana Sayfa Tıp&Sağlık Virüs aşı üretebilmek için saklanmış

Virüs aşı üretebilmek için saklanmış

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Mehmet Ceyhan’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, maymun çiçeği için özel aşı olmadığını belirterek ilginç bir bilgi verdi: Geçmişte Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde bir çiçek aşısının çok az miktarda saklandığını söylediler sonra onu çoğaltmaya kalktık, çoğalmadı. Çünkü canlı değildi virüs…

Sözcü / Ceyhan, 1990’da Körfez krizinde Saddam Hüseyin’in çiçek virüsünü biyolojik silah olarak kullanacağı iddiası üzerine ABD ve Batı Avrupa ülkelerinin çiçek aşısı üretmeye başlamasıyla aşıyı sakladıklarının ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye’de o yıllarda kendisinin de içinde bulunduğu komisyon kurulduğunu belirten Ceyhan, “O zaman Refik Saydam’da çiçek aşısının çok az miktarda saklandığını söylediler sonra onu çoğaltmaya kalktık, çoğalmadı; çünkü canlı değildi virüs. Şu anda ABD ve Batı ülkelerinin birkaç tanesi bu aşıyı geliştirip çoğaltabilme imkanına sahip” dedi.

‘HER ÜLKE AŞISINI SAKLAMIŞ’

Prof. Dr. Ceyhan, maymun çiçeği için özel aşı olmadığını; ancak diğer akrabaları olan virüsler için geliştirilmiş aşıların yaklaşık yüzde 85 koruyucu olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

*Bunların içinde tabi en yaygın kullanılanı insan çiçek virüsü aşısı, sığır çiçek virüsü aşısı.