Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Virovor”

“Virovor”

İlk Virüs Yiyen, “Virovor”, Organizma Keşfedildi

Nebraska Üniversitesi’nden bilim insanları, virüslerle beslenen tek hücreli bir canlı keşfetti. Silliler sınıfından halteria adındaki mikrobun beslenme tarzına  “Virovor” adı verildi. Oğuz Sezgin/Gerçek Bilim

Normalde et yiyen canlılara karnivor, ot yiyenlere herbivor deniliyor. İşte bu yeni tek hücreli canlı ise virüslerle beslendiğinden virovor ismini aldı. Nebraska Üniversitesi’nden araştırmacı John DeLong, aktif olarak virüs yiyen bir mikrop olup olmadığını ve bu tarzda bir beslenmenin türün bireylerini ve üremesini destekleyip desteklemediğini görmek istedi.

“Virüsler gerçekten iyi bileşenlerden oluşuyor: nükleik asitler, çok miktarda azot ve fosfor içeriyor. Bu nedenle her şey onları yemek istemelidir. Birçok şey bulabildiği her şeyi yer. Elbette, birileri gerçekten iyi olan bu hammaddeleri nasıl yiyeceğini öğrenmiş olmalıydı,” diyor DeLong.

İşte bu hipotezi test etmek için, gölet suyundan örnekler toplayarak içine yeşil algleri enfekte eden klorovirüs ekledi. İlerleyen günlerde virüs popülasyonunu kontrol ederek, diğer mikropların nüfus büyüklüğünü takip ederek sonra gelenin, önce geleni yiyip yemediğini gözlemledi. Halteria ve silli yapıları Silliler grubundan Halteria olarak bilinen mikropların virüslerle beslendiği ortaya çıktı. Su numunelerinde besin olarak virüslerden başka bir şey yoktu. 2 gün boyunca Halteria popülasyonu 15 kez büyürken, klorovirüs sayısı 100 kez düştü. Virüs olmayan kontrol numunesinde ise Halteriaların üremediği gözlendi. Takip eden testlerde, klorovirüs DNA’sını floresan boya ile boyadı ve Halteria hücrelerinin çok geçmeden parlamaya başladığını gördü. Bu, Halteria’nın gerçekten de virüsü tükettiğini doğrulamaya yardımcı oldu. Bu deneyler, yeni icat edilen “virovory” teriminin artık otçul, etobur ve diğerleri arasında yerini alabileceğini ve Halteria’nın bilinen ilk virovoru taçlandırdığını gösteriyor. Araştırmacılar karbon döngüsü gibi daha büyük sistemlerde fenomeni araştırmaya devam etmek istiyor.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Eurekalert ve https://news.unl.edu/section/science-technology/

https://www.gercekbilim.com/ilk-virus-yiyen-virovor-organizma-kesfedildi/ .