Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Vatandaşlarımız ambalajlı suları güvenli şekilde tüketebilir”

“Vatandaşlarımız ambalajlı suları güvenli şekilde tüketebilir”

Bursa Teknik Üniversitesi’nin sonuçlarında sularda yer alan kurşun miktarının çok yüksek olduğu belirtilirken markaların ismi açıklanmamıştı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin hazırladığı puanlı ambalajlı su raporuna göre ise hiçbir marka 100 tam puan alamadı. Özellikle en fazla tercih edilen markaların puanları ise eksi 2 binlere kadar düştü.

Konunun haber sitelerine ve sosyal medyaya yansıması üzerine Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ambalajlı sular, söz konusu yönetmelik hükümleri doğrultusunda, tesis ve üretim izni olmak üzere iki aşamalı süreci içeren prosedür çerçevesinde ruhsatlandırılmaktadır. Bu süreç içerisinde suyun hem kaynağından hem de üretim yerinden su numuneleri alınarak adı geçen mevzuatta belirtilen kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve radyoaktivite parametreleri yönünden Bakanlıkça yetki verilen laboratuvarlarda analizleri yapılmaktadır. Bu analizlere arsenik, kurşun, cıva, kadmiyum, baryum ve bakır gibi ağır metal parametreleri de dâhildir.

KURŞUN VE BARYUM PARAMETRELERİ UYGUN

Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış olan tüm su markalarının gerek piyasa denetimlerinde alınan, gerekse imalathane denetimlerinde alınan son 3 yıllık (01.01.2016 -10.01.2019) veriler incelenmiş, yapılan toplam 41 bin 458 analizin tamamının kurşun ve baryum parametreleri açısından mevzuat limitlerine (Kurşun 10 µg/L, Baryum 1000 µg/L) uygun olduğu tespit edilmiştir.

GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TÜKETİLEBİLİR

Söz konusu haberlerde ölçüldüğü belirtilen baryum ve kurşun değerleri mevzuat limitleri içerisinde olup denetleme ve kontrol süreçleri Bakanlığımız tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Vatandaşlarımız, Bakanlığımız tarafından üretim izni verilen ve denetimleri yapılan ambalajlı suları güvenli şekilde tüketebilir.”

tamamı için kaynaklara bakınız
https://www.a24.com.tr/saglik-bakanligi-zararli-oldugu-soylenen-sularla-ilgili-aciklama-yapti-haberi-40144484h.html?h=51

“Duş bile alınmaz”