Ana Sayfa İlaç Valsartan için geri çekme talebi

Valsartan için geri çekme talebi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU BAŞKANLIĞINA

ANKARA

         Konu: Satışı Durdurulan Valsartan Etken Maddeli Ürünler Hk

Bakanlığınız tarafından başlatılan inceleme sonucunda ülkemizde ruhsatlı farklı ambalaj formlarına sahip “valsartan” etken maddesi içeren bazı ürünlerin hammadde kaynaklı uygunsuzluklar olma ihtimaline karşı satışı İlaç Takip Sistemi üzerinden durdurularak piyasaya arzı engellenmiştir.

Geçtiğimiz 1 aylık süreçte eczane stoklarında bulunan bu ilaçlarla ilgili nasıl bir işlem yapılacağına yönelik net bir açıklama henüz yapılmamış olup İlaç Takip Sistemi tarafından satışı ve iadesi engellenen bu ürünlerin eczanelerimizde miadı yaklaşmaktadır. Herhangi bir geri çekme işlemi uygulanmayan, ecza depolarına iade süreci de İTS tarafından engellenmiş olan miadı yaklaşmış bu ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmesi durumunda eczane ekonomilerinin haksız yere olumsuz etkileneceği ortadadır.

Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu eşdeğer ilaç veri tabanında hâlen bu ürünlerin aktif olması sebebiyle satışı onaylı ürünlere de ilaç fiyat farkı çıkmakta, hasta uygun fiyatlı eşdeğerini istediğinde ise satışı yasaklı olduğundan işlem yapılamamakta,bu durum meslektaşlarımız tarafından hastalara izah edilmekte, hasta ve eczacı mağduriyetleri yaşanmaktadır.

Söz konusu VALSARTAN etken maddeli ilaçlar hakkında kurumunuzca geri çekme işleminin ivedilikle yapılmasını , SGK eşdeğer ilaç bandından söz konusu ilaçların çıkarılarak yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetlerinin giderilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

Ecz. Nurten SAYDAN

  TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

     GENEL BAŞKANI