Ana Sayfa Manşet Uzun Süre Kovid Olan Adamın Bacakları Mor Renk Oldu

Uzun Süre Kovid Olan Adamın Bacakları Mor Renk Oldu

Doktorlar, uzun COVID’den kaynaklanan nadir bir komplikasyon olduğuna inanılan bacakları moraran bir adamın vakasını yazdılar.

33 yaşındaki adam, altı ay boyunca  olağandışı semptom yaşadıktan sonra uzman bir kliniğe sevk edildi.

Ayağa kalktıktan sonra bacakları ağır, kaşıntılı ve karıncalanma hissetmeye başlarken, aynı zamanda alışılmadık bir mor tonuna dönüyordu. Semptomlar uzandığında  ise kayboluyordu.

Hastanın tansiyon ve nabzı ekip tarafından yatarak ve 8 dakika ayakta durduktan sonra ölçüldü.

Nabzının yatarak normal aralıkta olduğu, ancak ayakta ise dakikada 127 vuruşla yüksek olduğu tespit edildi.

Hastanın, postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS) ile tutarlı olduğu  sisli ve titrek hissetmek gibi başka semptomlar da bildirdi.

Normalde, ayağa kalktığınızda,  yerçekimi nedeniyle kanınızın bir kısmı vücudunuzda aşağı doğru hareket eder.

Vücudunuz, kalbinize ve beyninize oksijen akışını sağlamak için kalp atış hızınızı biraz artırarak ve kan damarlarınızı daraltarak bunu telafi eder.

British Heart Foundation web sitesinde “PoTS’niz varsa bu otomatik değişiklikler olmaz. Dik bir pozisyona geçtiğinizde, kalbinize ve beyninize giden kan miktarı düşer ve bunu telafi etmek ve kan akışını artırmaya çalışmak için kalp atış hızınız artar.”

Hasta, ekip tarafından görülmeden 18 ay önce doğrulanmış bir COVID-19 enfeksiyonu ve 6  ay sonra şüpheli bir enfeksiyon geçirmişti.

Enfeksiyonların ardından yorgunluk hissi, kas ağrısı, beyin sisi ve uzun COVID ile ilişkili diğer semptomlar nedeniyle başka bir uzman klinik tarafından görüldü ve bu tanıya yol açtı.

Ekip makalelerinde, viral enfeksiyonların ardından ortaya çıkabilen “uzun COVID ve POTS dysautonomia arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtların arttığını” yazıyor.