Ana Sayfa Manşet Uzun Covid Hastalığının Yeni Belirteci!

Uzun Covid Hastalığının Yeni Belirteci!

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, interferon-gama adı verilen bir bağışıklık molekülünün sürekli olarak yüksek seviyelerde bulunmasının, uzun Covid hastalarının bir alt grubuyla ilişkili olduğunu buldu. / Leoni Robertson-BBC    

Spontaneous, persistent, T cell–dependent IFN-γ release in patients who progress to Long Covid

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünya genelinde en az 65 milyon insan hala uzun Covid ile yaşıyor. Bu Covid-19’a yakalanan her 10 kişiden biri demek.

Uzun Covid, WHO tarafından ilk Covid enfeksiyonundan üç ay sonra yeni semptomların devam etmesi veya gelişmesi ve bu semptomların başka bir açıklama olmaksızın en az iki ay sürmesi olarak tanımlanıyor.

SARS-CoV-2 , yorgunluk, kas ağrısı ve depresyonla ilişkilendirilen antiviral protein IFN -y’nin üretimini tetikliyor . Yeni araştırmalar, Uzun COVID hastalarında IFN- y üretiminin semptomlar iyileşene kadar devam ettiğini gösteriyor ve bu da potansiyel bir biyobelirteç ve tedaviler için bir hedefin altını çiziyor. .

Cambridge Üniversitesi liderliğindeki bir çalışma, protein interferon gammayı (IFN- γ ) Uzun COVID yorgunluğu için potansiyel bir biyobelirteç olarak tanımlıyor ve hastalığın altında yatan, çok ihtiyaç duyulan tedavilerin geliştirilmesinin önünü açabilecek ve bir immünolojik mekanizma sağlayabilecek bir immünolojik mekanizmayı vurguluyor. Gelecekteki bir koronavirüs salgını durumunda önde bir başlangıç.

Bugün Science Advances dergisinde yayınlanan çalışma , bazılarının neden iyileştiğini ve diğerlerinin iyileşmediğini anlamak için Uzun COVID yorgunluğuna sahip bir grup hastayı 2,5 yıldan fazla bir süre boyunca takip etti.

Uzun süredir devam eden COVID, dünya çapında milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor ve sağlık hizmetlerine büyük bir yük getiriyor. ONS’ye göre, yalnızca Birleşik Krallık’ta tahminen 1,9 milyon insan (nüfusun %2,9’u), Mart 2023 itibarıyla kendi bildirdiği Uzun COVID’i yaşıyordu . Yorgunluk açık ara en yaygın ve zayıflatıcı semptom olmaya devam ediyor ve hastalar hala etkili bir tedavi bekliyor.

Çalışma, SARS-CoV-2 ile ilk enfeksiyonun, bağışıklık sisteminin normal bir reaksiyonu olan antiviral protein IFN- γ üretimini tetiklediğini gösteriyor. Çoğu insan için, enfeksiyonları iyileştiğinde, COVID-19 semptomları durur ve bu proteinin üretimi durur, ancak araştırmacılar bazı Uzun COVID hastalarında yüksek IFN- γ düzeylerinin 31 aya kadar devam ettiğini buldu.

tamamı için kaynağa bknz