Ana Sayfa Hukuk&Etik “Sağlık Meslek Mensuplarının Tıbbi Eylemlerine Bağlı Soruşturma İzni Verilmesi Konusunda Mesleki Sorumluluk...

“Sağlık Meslek Mensuplarının Tıbbi Eylemlerine Bağlı Soruşturma İzni Verilmesi Konusunda Mesleki Sorumluluk Kurulu Yetkilidir”

Sağlık Bakanı Koca gündemdeki bir malpraktis davası konusunda sosyal medya hesabından açıklamada bulundu;

“ROP muayenesi konulu tazminat kararı sebebiyle açıklama: Mesleki Sorumluluk Kurulunun görev yaptığı Mayıs 2022 tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hiçbir sağlık çalışanımıza tıbbi eylemlerinden doğan tazminatın rücu edilmesi yönünde bir karar verilmemiştir.

Yine özel sağlık kuruluşlarında görev yapanlar dâhil, bütün sağlık meslek mensuplarının tıbbi eylemlerine bağlı soruşturma izni verilmesi konusunda Mesleki Sorumluluk Kurulu yetkilidir.

Rücu işlemi kamu kurumlarına has bir müeyyide olduğundan özel sağlık kuruluşlarımızı kapsamamaktadır. Son günlerde kamuoyuna yansıyan ROP muayenesi konulu tazminat kararı, Mesleki Sorumluluk Kurulu teşkilinden önce başlayan, özel sağlık kuruluşu ile ilgili bir yargı sürecine ait olup, Kurul gündemine gelmemiş olan bir husustur.”

Rop muayenesi, göz doktorunun prematüre bebeklerin retinasını (göz tabakası) detaylı olarak incelemek için kullandığı bir yöntemdir.