Ana Sayfa Sosyal Tıp Uyku-Uyanma Terapisi Depresyondaki Gençlere Yeni Umut Veriyor

Uyku-Uyanma Terapisi Depresyondaki Gençlere Yeni Umut Veriyor

Yeni bir çalışma, özellikle depresyonu olan “gece kuşu” gençlerin günlük rutinlerini ayarlamanın depresyon semptomlarını azaltabileceğini öne sürüyor.

Uyku düzenlerini belirleyen şey tembellik değil, biyolojidir. Ergen gece kuşlarında sağlıklı uykuyu teşvik etmek, ergenlerin biyoloji ve egitim taleplerini uyumlu hale getirir.

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’ndeki (UCSF) araştırmacılar, “gece kuşları” olarak adlandırılan çocukların okul sorumluluklarını yerine getirirken doğal uyku döngüsü ritimlerine uyum sağlamalarına yardımcı olacak bir yol buldular. Bulgular, geç saatlere kadar ayakta kaldıklarını bildiren depresyonlu ergenler için hoş bir işaret.

Yapılan çalışmada, gençlerin yüzde 40’ı genel olarak gece kuşu olduklarını bildirirken, depresyonu olanların yüzde 80’i gece geç uyku düzenlerini bildirdi.

Amaç,  gece kuşlarına hayatlarını mümkün olduğu kadar geç uyuyabilecekleri şekilde yapılandırmayı öğretmek ve aynı zamanda vücutlarını biraz daha erken uykuya dalmaları için nazikçe eğitmekti.

Tembellik Değil, Biyoloji

Çalışmada, 176 gece kuşu ergen üzerinde yapılan daha geniş bir çalışmanın parçası olan klinik depresyonu olan 42 katılımcının verileri analiz edildi.  Bu ergenlerden 24’ü Transdiagnostik Uyku ve Sirkadiyen Müdahale (TransS-C) adı verilen müdahaleyi aldı ve 18’i sağlıklı bir yaşam tarzının nasıl sürdürüleceği konusunda eğitim oturumları aldı.

Tüm katılımcılar uyku günlükleri tuttular ve uykularının kalitesini ölçen cihazlar kullandılar. Ayrıca sekiz hafta boyunca her hafta 45 dakikalık terapi seansları aldılar.

Araştırmanın başında gençlerin tamamı Çocuklarda Depresyon Değerlendirme Ölçeği’nden en az 40 puan aldı; bu, klinik olarak anlamlı depresyona işaret eden bir düzeydir. 28 veya daha düşük bir puan remisyonu gösterir. Tedaviden altı ay sonra müdahale grubunun ortalama puanı 21,67’ye düşerken, sağlıklı yaşam tarzı müdahalesi alan grubun puanı 32,5 oldu. Tedaviden 12 ay sonra müdahale 24,97 puan alırken, kontroller 32,75 puan aldı.

Yaklaşık 3 milyon ergen belirli bir yılda en az bir majör depresif dönem geçiriyor ve yaklaşık yüzde 40’ı tedaviye yanıt vermiyor. Araştırmalar, doğal eğilimleri daha geç uykuya dalmak ve daha geç uyanmak olan gençlerin, tekrarlayan depresyon, daha şiddetli depresyon ve zayıf antidepresan yanıtı açısından daha yüksek risk altında olduğunu gösteriyor.