Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ülkelerin halkıyla Covid-19 paylaşımı

Ülkelerin halkıyla Covid-19 paylaşımı

Salgının başladığı yer olan Çin’de virüsün ilk ortaya çıktığı haftalarda halk bu konuda yeterince bilgilendirilmedi. Hastalığı duyurmaya çalışan doktorların baskı ile susturulduğu, salgının bu nedenle başlangıçta kontrolsüz yayıldığı savunuluyor.

Buna karşılık çok sayıda ülke ilk vakaların görüldüğü andan itibaren her vaka hakkında detaylı bilgi paylaşıyor.

İtalya: Şehirlerdeki tüm vaka ve şüpheli durumların sayısı paylaşılıyor

Dünyada Çin’den sonra en fazla vakanın tespit edildiği İtalya’da sağlık bakanlığının sitesi üzerinden hangi bölgede ve hangi şehirde ne kadar vakanın bulunduğunu öğrenmek mümkün.

İtalya aynı zamanda, bölgeler bazında hayatını kaybedenlerin ve hastalık görülmese bile karantina altına alınmış kişilerin sayısını paylaşıyor.

Ülkede ayrıca hastalığa yakalananların ve hayatını kaybedenlerin yaş aralıkları da günlük olarak paylaşılıyor.

Fransa: Virüs görülen okullar ve sınıflar bile açıklanıyor

En fazla vaka görülen altıncı ülke konumundaki Fransa’da da İtalya ile benzer bilgilere ulaşmak mümkün. Fransız Sağlık Bakanlığının sitesinde ülkenin hangi bölgesinde ne kadar hastanın teşhis edildiği bilgisi veriliyor.

Bölgelere göre hangi şehirde kaç kişinin hastalığa yakalandığını bilgisi düzenli olarak paylaşılıyor. Örneğin Paris bölgesi için yayımlanan günlük raporda, öğrencilerinde hastalık teşhis edilen okulların isimleri ve öğrencilerin bulunduğu sınıflar yer alıyor.

Fransa için ayrıca ilk vakaların kim üzerinden geldiği, bu kişilerin hangi tarihte ülkeye girdiği, ne zaman teşhis edildiği gibi bilgiler de biliniyor.

Uç örnekler: Singapur ve Hong Kong

Koronavirüsün görüldüğü çoğu ülke sadece şehir bazında bilgi verse de iki ülke halkın bilgilendirilmesini daha ileriye götürüyor.

Singapur Sağlık Bakanlığının sitesinde tüm teşhis edilen kişilerin kaç yaşında olduğu, hangi ülke vatandaşı olduğu, nerede bulunduğu ve hangi başka vakalarla bağlantılı olduğuna dair çok detaylı bilgiler bulunuyor.

Bakanlık, listeyi her gün yenileyerek şehirde yaşayan 4,5 milyona yakın kişiyi bilgilendiriyor.

Diğer uç örnek ise 7,5 milyon nüfusu olan Hong Kong bölgesi. Honk Kong Sağlık Merkezi, koronavirüs vakalarının tespit edildiği kişilerin yaşları, cinsiyetlerinin yanı sıra hangi adreste yaşadıklarını da paylaşıyor.

İtalya’da eczane ve marketler dışındaki bütün dükkanlar kapatılıyor!

Corona virüsünün pençesindeki İtalya yaptığı son güncelleme ile ülkede bugün virüs nedeniyle 196 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi. Başbakan Conte, marketler ve eczaneler dışındaki bütün dükkanların kapatılacağını açıkladı.