Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tuzlu Beslenmenin Egzamayı Artırdığı Öne Sürüldü

Tuzlu Beslenmenin Egzamayı Artırdığı Öne Sürüldü

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırma da, tuzlu beslenen yetişkinlerde egzama riskinin daha yüksek olduğu bulundu.

Dermatologlar, tuzun cilt durumunda nasıl bir rol oynayabileceği konusunda daha fazla araştırmaya yol açacağını söylüyor.

Araştırmayı yürüten San Francisco Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dermatoloji doçenti Katrina Abuabara, “Atopik dermatiti tetikleyen faktörleri gerçekten anlamak istedik”

Bazı tahminler, egzamanın görülme sıklığının “yalnızca genetikle açıklanamayacak” şekilde arttığını gösteriyor.

Araştırmacılar, tahmini günlük tuz alımındaki bir gramlık artışın yetişkinlerde yüzde 11 daha yüksek egzama riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Biobank’taki 215 bin 832 yetişkinden alınan idrar örneklerine ve tıbbi kayıtlar incelendi.  Katılımcıların 10 bin 839’una egzama teşhisi konuldu ve döküntü için tedavi reçete edildi. İdrar örneklerinde daha fazla sodyum tespit edilmesi, egzamanın şiddetinin artması olasılığının da yüksek olmasıyla ilişkilendirildi.

Araştırmacılar sodyumun ciltte depolandığını buldu. Sodyum vücutta inflamasyonu tetikleyebilir ve epidemiyolojik veriler kişinin beslenme düzeninin egzama ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar üzerinde 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, düzenli olarak (genellikle yüksek tuz içeren) fast food yemenin, daha yüksek egzama prevalansı ile ilişkili olduğu bulundu.

Araştırmacılar, sodyumdaki azalmanın egzama şiddetindeki azalmayla ilişkili olup olmadığını görmek için deneyler yapmayı planlıyor.