Ana Sayfa Manşet Türünün İlk Denemesi, Mozart’ın Yeni Doğan Bebeklerde Ağrı Kesici Olduğu Belirtildi

Türünün İlk Denemesi, Mozart’ın Yeni Doğan Bebeklerde Ağrı Kesici Olduğu Belirtildi

Yakın zamanda yapılan randomize, kör kontrollü bir deney, küçük tıbbi prosedürler sırasında sakinleştirici arka plan müziğinin, yeni doğanlarda ağrı hissini bir miktar hafifletebildiği bulundu.

New York Bronx’taki bir devlet hastanesinde 100 bebek üzerinde yapılan çalışmaya Philadelphia’daki Thomas Jefferson Üniversitesi’nden bir ekip de katıldı. Türünün ilk örneği olan deneme zamaında dooğan yaklaşık 2 günlük bebekler üzerinde yapıldı.

Standart bir topuk kanı alma işlemi yoluyla bir tıp uzmanı tarafından kan alınmadan önce, bebeklerin yarısından biraz fazlasına yirmi dakika boyunca ünlü müzisyen Mozart tarafından rahatlatıcı, enstrümantal bir ninni dinletildi. Diğer yarısı ise sessizce bekledi.

Ekip, “Müzik müdahalesi sağlıklı, zamanında doğmuş yenidoğanlarda küçük prosedürlerde ağrıyı hafifletmek için kolay, tekrarlanabilir ve ucuz bir araç.”

Müziğin yetişkinlerde ağrı algısını önemli ölçüde azaltabildiğini gösteren önemli kanıtlar var, ancak şarkının bu inanılmaz başarıya nasıl ulaştığı ya da doğuştan mı yoksa öğrenilmiş mi olduğu açık değil. Yeni doğanlar üzerinde yapılan çalışmalar, özellikle ağrı kesici ilaç tedavisinin bu grup için genellikle bir seçenek olmaması nedeniyle, daha fazla araştırma yapmak için iyi bir fırsattır.