Ana Sayfa Ekonomi Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu

Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu

Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu İstanbul’da Başladı

Sağlık Bakanlığı ve Birleşik Krallık Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen “Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu” İstanbul’da başladı. Programa, Sağlık Bakan Yardımcıları Doç. Dr. Tolga Tolunay ve Dr. Şuayip Birinci de konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu’nun açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Tolunay, Türkiye’nin 2020’nin ilk günlerinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisinden en az etkilenen ülkelerden birisi olduğuna işaret etti.

Yerli ve milli imkanlar ile ventilatör, tanı kiti, ilaç, maske, tulum gibi koruyucu ekipmanların sürecin başından beri üretilebildiğini aktaran Tolunay, şunları kaydetti:

“Yerli aşımız TURKOVAC için de geçtiğimiz hafta içinde acil kullanım onayı almak için bir başvurumuz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi yerli aşımız TURKOVAC sadece ülkemiz vatandaşlarına değil, tüm insanlığın kullanımına açılacaktır. Bu pandemi, ülke sağlık sistemleri için önemli bir sınama olmuştur. Özellikle tedarik konusunda yaşanan sıkıntılar pandemiyle mücadeleyi doğrudan etkilemiştir. Türkiye Cumhuriyeti olarak tedarik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bu süreçte ülkemizdeki ihtiyaçları karşıladığımız gibi başta kardeşlerimiz olmak üzere diğer ülkelerin ve uluslararası kuruluşların pandemi ile mücadelesine de ciddi destek verdik. Bu desteklerimiz de şu an için devam etmektedir.”

“Amacımız, yeni iş birliklerine zemin hazırlamak”

“Türkiye’nin sağlık alanında var olan potansiyeli, pandemi döneminde bir kez daha kendisini göstermiştir” diyen Tolunay, “Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu’nu düzenleme amacımız, karşılıklı olarak kazan-kazan anlayışı çerçevesinde her iki müttefik ülkenin mevcut sağlık pazar payı potansiyelini daha ileriye götürmek ve yeni iş birliklerine zemin hazırlamaktır” şeklinde konuştu.

Tolunay, Bakanlığa bağlı özel bir şirket statüsünde olan Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin (USHAŞ) pandemi sürecinde hem ülke içindeki ihtiyaçların karşılanmasında hem de diğer ülkelere sağladığı destek ve kolaylık ile hayati bir rol oynadığını ifade eden Tolunay, şöyle devam etti:

“Ülkemiz kamu ve özel sağlık tesislerinde verilen kaliteli ve uygun maliyetli sağlık hizmet sunumu, birçok ülke tarafından dikkatle izlenmekte ve ülkemizde ağırladığımız uluslararası hasta sayısı da günden güne artmaktadır. Uluslararası hasta tedavisiyle birlikte sağlık yatırımları ve hizmet alımlarıyla ilaç, tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme alanlarında da ülkemizin sizler için önemli bir ticari partner olduğunu ve bu alanda ortak iş birliğimizi artıracak faaliyetlere hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

Ayrıca, sağlık bilişimi ve sağlık dijitalleşmesi adına geldiğimiz noktada, dünyaya örnek teşkil edecek tüm hizmet süreçlerimizi birbirine entegre ettiğimiz ve hem vatandaşımızın hem sağlık personelimizin hizmetine sunduğumuz çok sayıda projeyi başarılı bir şekilde yürütmekteyiz.”

Kovid-19’da temaslı takibi yapan ekip, dünyayı 228 tur dolaştı

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, “Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu” kapsamındaki “Dijital Sağlık” konulu panelde “Türkiye’nin Dijital Sağlık Altyapısı” başlıklı bir sunum yaptı.

Sağlık Bakanlığınca dijital alanda yürütülen çalışmaları tanıtan Birinci, geliştirilen projeler sayesinde hastanelerdeki bekleme sürelerini hem hastane yöneticilerinin hem de kendilerinin takip edebildiğini, bu sayede hangi birime personel takviyesi yapmak gerektiğini rahatlıkla görebildiklerini anlattı.

Yapay zeka araçlarının yarın hastaneye kaç hastanın geleceğini görebildiğini, bu sayede tahminleme yapabildiklerini belirten Şuayip Birinci, bir hasta taburcu edildiğinde yüzde kaç ihtimalle tekrar hastaneye yatabileceğini ölçebildiklerini bildirdi.

Hastalık skorlarına göre bir yıl içindeki ölüm oranlarını da takip edebildiklerini dile getiren Birinci, “Avrupa’daki en dijital ülkeyiz” dedi.

Hastane ve yoğun bakım yatağına yatırım

Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanına yaptığı yatırımın pandemi sürecinde büyük avantaj olduğunun altını çizen Birinci, “Özellikle söylemek isterim, 100 yılda yapılmış hasta yatağı kadar yatağı 12 yılda yaptık ve bunu yaparken önceden yatak başına 80 metrekare düşüyordu, şimdi 250 metrekare düşüyor. Çok daha büyük sağlık tesisleri yaptık. 100 yılda yapılmış yoğun bakım yatağı sayısının 6 katını 12 yılda yaptık. Avrupa’da oldukça gelişmiş, 60 milyon nüfusu olan bir ülkenin yoğun bakım yatak sayısı kadar yatağı da 6 ayda yaptık” şeklinde konuştu.

İyi bir filyasyon ve izolasyon takip sistemi yaptıklarını anlatan Birinci, “Sahaya giden insanların konumlarını bile takip edip gerçekten oraya gidip gitmediğini hem sistemden gördük hem de onların gittikleri evleri telefonla arayarak, e-Nabız’dan, HES’ten memnuniyetlerini ölçerek, o ekiplerin de memnuniyet katsayılarını çıkardık. OECD ülkelerine göre personel sayısı olarak az olmamıza rağmen inanılmaz bir sağlık hizmetini karşıladığımızı söyleyebilirim” dedi.

Temaslı takibi yapan ekibin başarısı

Temaslı takibi yapan ekiplerin çalışmalarından da bahseden Birinci, “Bizim sahada temaslı takibi yapan ekibimiz dünyayı 228 tur dolaştı ve 9 milyon kilometre mesafe katetti. Hala da devam ediyorlar” dedi.

Şuayip Birinci, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının sahip olduğu 198 milyon kodu ile dünyanın en çok kullanılan temassız takip uygulaması olduğunu bildirdi. Uygulama sayesinde en az 82 milyon kod alındığını anlatan Birinci, HES ile 25 milyon risk uyarısı yapıldığının altını çizdi.

İngiliz yatırımcılara sağlık sektörüyle ilgili bilgiler verildi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Koordinatörü Derun Ülgen, Birleşik Krallık’tan gelen yatırımcıları Türkiye’nin tıbbi cihazlar pazarı, sarf malzemeleri pazarı, yatırım teşviklerinin koşulları, sağlık sektörü çalışanları, fikri mülkiyet konuları, klinik deneyler, serbest bölgeler ve yatırım ofisleri konusunda bilgilendirdi.

Türkiye-Birleşik Krallık Sağlık İş Forumu Hakkında

Türkiye ile İngiltere arasında iş birliği potansiyellerini ortaya koymak ve Türkiye’nin kaliteli, uygun ve ileri teknoloji sağlık hizmetlerini başta İngiltere olmak üzere dünya ülkelerinin vatandaşlarıyla buluşturmak hedefi ile gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay’ın ev sahipliğini yaptığı 2 günlük programda, Sağlık Bakanlığı ile Birleşik Krallık’tan üst düzey yetkililerin yanı sıra kamu ve özel sektör temsilcileri de yer alacak.

Forumda, “Türkiye-Birleşik Krallık İş Birliği Fırsatları”, “İlaç, Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Sarf Sektöründe Birleşik Krallık-Türkiye İş Birliği”, “Dijital Sağlıkta Birleşik Krallık-Türkiye Açısından Fırsatlar”, “Pandemi Sonrası Uluslararası Hasta Tedavisi” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.