Ana Sayfa Tıp&Sağlık Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği’nden tarihi ve insani çok özel bir proje!

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği’nden tarihi ve insani çok özel bir proje!

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD), dünya yüzölçümünün yarısından fazlasını kapsayan ve kanser ölümlerinin %70’inden fazlasının gerçekleştiği büyük bir coğrafyada, tarihi ve insani çok özel bir projenin ilk adımını attı.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye, kanser tedavisi ve radyasyon onkolojisi alanında gerek insan kaynakları gerekse altyapı açısından bölgesinin en güçlü ülkesi konumundadır. Ülkemizin radyasyon onkolojisi alanında güçlü konumunun 125 yıllık bir geçmişi var. Gerek dünyada gerekse ülkemizde radyoterapinin tarihi 19. yüzyılın sonlarında başlamıştır. Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği işte bu köklü tarihinden aldığı güç ve vizyonla ufkunu sınırlarımız ötesine çevirme kararı almıştır. İşte bu bağlamda ilk adım 9 Nisan 2021 tarihinde atıldı. Yönetim Kurulumuz oy birliğiyle aldığı kararla radyasyon onkolojisi alanında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri ile eğitim iş birliği memorandumunu hayata geçirdi. Bu iş birliğinin birinci fazı Hindistan, Orta Doğu ve tüm Afrika ülkelerini kapsamakta olup; ikinci fazının ise Asya, Pasifik, Japonya ve Avustralya bölgelerini kapsaması planlamaktadır.” dedi.

İLK EĞİTİM NİJERYA İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TROD’un mevcut memorandumla dünya yüzölçümünün yarısından fazlasını kapsayan bir alanda ülkemizi temsil etme olanağına kavuştuğuna dikkat çeken Özyiğit, “Bu bölgede yapacağımız eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. Kanser ölümlerinin %70’nin gerçekleştiği bu büyük coğrafyada TROD olarak doğrudan veya dolaylı olarak dokunacağımız milyonlarca yaşam, bizler için çok ulvi bir vazifedir. Bu bağlamda ilk eğitim kursumuzu, serviks kanserinin büyük bir problem olduğu Nijerya ile 10 Nisan 2021 Cumartesi günü gerçekleştirdik. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkililerinin de ilgi ile izlediği bu kurs ile yolculuğumuza başladık. TROD artık sadece ulusal değil uluslararası alanda da bir güç odağı olma kararlığı ve azmindedir.” diye belirtti.