Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Tüm Çabamız Virüsün Ülkeye Girişini Önlemeye Yönelik”

“Tüm Çabamız Virüsün Ülkeye Girişini Önlemeye Yönelik”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Yeni Koronavirüs ile ilgili mevcut durum ve İran’danalınan yeni tedbirler hakkında bilgi verdi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının devam ettiğini hatırlatan Bakan Koca, vaka sayısının dünya genelinde 81 bin 191’e ulaştığını, hayatını kaybedenlerin sayısının da 2 bin 768’ü bulduğunu belirtti.

Koca, Çin’deki vaka sayısında azalma görülse de diğer ülkelerdeki vaka sayısının arttığına işaret etti. Koca, Çin’de günlük 1000 ve üzeri vaka sayısı görülürken son günlerde bu rakamın 400-500’e indiğini ve artış hızının düştüğünü dile getirdi.

Bugüne kadar birçok ülkede vaka görülmesine rağmen Türkiye’de henüz vakaya rastlanmadığını ancak bunun rastlanmayacağı anlamına gelmediğine işaret eden Koca, tüm çabalarının virüsün ülkeye girişinin önlenmesine yönelik olduğunun altını çizdi.

İran’daki vaka sayısı ve ölümlerin arttığına dikkati çeken Koca, bu duruma yönelik kara sınırında tedbir aldıklarını ve uçuşlara kısıtlama getirdiklerini hatırlattı.

İran ile kara sınırında sahra hastaneleri oluşturulduğuna değinen Sağlık Bakanı Koca, İran uyrukluları ülkeye almayacaklarını ancak gelmek isteyen Türk vatandaşlarına 14 günlük karantina sürecini anlatarak, işlemleri yürüteceklerini belirtti.

“Sonuçlar negatif çıkanlardan 7 gün sonra tekrar numune alınması kararı”

Bilim Kurulu’nun, klinik bulgu rastlanmayan kişilerden, sonuçlar negatif çıkmış olsa dahi 7 gün sonra tekrar numune alınması yönünde karar aldığını vurgulayan Bakan Koca, şöyle devam etti:

“7 günde tekrarı ondan sonra da risk durumuna göre, gerektiğinde evde 14 günü tamamlamak yönünde bir yaklaşım benimsendi. Farklı illerimizde şüpheli durumlara ilişkin bildirimler olmakta. Bu şüpheli gördüğümüz tüm vakalardan numuneler alınmakta. Şu ana kadar herhangi bir tektik sonucunun pozitif çıkmadığını özellikle söylemek istiyorum.”

Farklı şehirlerde karantina hastanesi olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Koca, “İran’dan gelen Türk vatandaşları için gözlem evi, misafirhane veya hastane ortamlarına ilişkin hazırlıklarımız var. Yarın o yerleri de gezeceğiz. Yani mümkün mertebe sınır ve sınıra yakın ortamlarda hasta olabilecek, olma ihtimali, potansiyeli, riski olan kişileri gözleme almayı tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocuklar ayrı odada bebekler anneleriyle

İran’dan gelen Türk vatandaşlarımızın durumunu değerlendiren Bakan Koca, “Türk vatandaşlarımızı 2 merkezde gözlem altına aldık, günlük muayeneleri yapılmakta ve şu ana kadar ateş ve hastalık bulgusu anlamında bir farklılık olmadığını, herhangi bir yolcumuzda ateş olmadığını söylemek istiyorum. Öksürük ve boğaz ağrısı yakınması olan hastalarımız vardı. Klinik anlamda bir ilerleme yani kötüleşme olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan testlerin negatif çıktığını yani koronavirüs hastası olmadıklarını, virüsü taşımadıklarını söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Koca, bebeklerin anneleriyle kaldığını ancak çocukların ayrı odalarda tutulduğunu belirterek, “Her biri tek odada, pozitif olabilecekmiş gibi düşünerek hizmet veriliyor” ifadelerini kullandı.

Virüse rastlanılması halinde Bilim Kurulunun alacağı karar doğrultusunda hareket edileceğini yineleyen Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Şehir Hastanesi dahil olmak üzere birçok hastanemizde bildiğiniz gibi karantina odalarımız, yoğun bakım dahil olmak üzere, takip edebileceğimiz ortamlarımızı hazır hale getirdik. Sadece şehir hastanesinde 48 tane böyle negatif basınçlı, yoğun bakım ortamı olan şu an hazır boş odamız var.”

Maske fiyatlarına ilişkin soru üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların gerektiğinde Rekabet Kurulu’na başvurabileceğini anımsatarak, “Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığı bu noktada hassasiyet içinde” dedi.