Ana Sayfa Biyoteknoloji Truva Atı benzeri yeni kanser ilacı TV umut veriyor!

Truva Atı benzeri yeni kanser ilacı TV umut veriyor!

Tümör hücrelerinin içine girebilmek için ‘Truva atı’ gibi davranan yepyeni bir kanser ilacı, altı farklı kanser türüne sahip hastalarda umut vermiştir.

Tisotumab vedotin (veya kısaca TV) adı verilen yenilikçi yeni ilaç, kanser hücreleriniiçerden öldürmek için toksik bir madde açığa çıkarır Sonuçlar o kadar olumlu olmuştur ki, ilaç rahim ağzı kanserinde faz II denemelerine ilerlemiştir.

Merkezi Londra’da bulunan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ile Royal Marsden Kanser Hastanesi uzmanlarının birlikte geliştirdiği ilaç, akciğer, rahim ağzı, mesane ve yumurtalık dahil toplam altı kanser türünde denendi.

Mesane kanseri hastalarının yüzde 27’sinde olumlu sonuç alındı.

Sonuçları Lancet Oncology adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mesane kanseri hastalarının yüzde 27’si, rahim ağzı kanseri hastalarının da yüzde 26’sı tedaviye olumlu yanıt verdi.

Özofagus kanseri ve küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında bu oran yüzde 13 oldu. Endometriyal kanserli hastaların yüzde yedisinde tömürün küçüldüğü ya da büyümesinin durduğu görüldü.

Şimdi araştırma, bağırsak ve pankreas kanseri hastalarını da kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Araştırmada, bu ilaca yanıt verebilecek hastaları belirlemek amacıyla marker’lar da test ediliyor.

Uzmanlara göre, bir antikora iliştirilen TV, doku faktörü adı verilen reseptörü hedef alıyor. Birçok kanser hücresinin yüzeyinde yüksek seviyede doku faktörü bulunuyor. İlacın daha sonra, girdiği hücreleri parçaladığı belirtiliyor.

Londra Kanser Araştırma Enstitüsü İcra Kurulu Başkanı Profesör Paul Workman şöyle dedi:

“Son yıllarda kansere karşı büyük ilerlemeler gördük, ancak kanser yayılmaya başladığında birçok tümör tipinin tedavisi çok zor olmaya devam ediyor. Umutsuzca kanserlere yepyeni yollarla saldırabilen ve etkili kalabilen yenilikçi tedavilere ihtiyacımız var. standart tedavilere dirençli olan tümörlere karşı bile.

“TV’nin tedavi edilmesi zor kanserler arasında gösterdiği potansiyeli görmek heyecan verici. Klinikte ilerlemesini görmek için sabırsızlanıyorum ve şu anda tedavi seçenekleri biten hastalara fayda sağlayacağını umuyorum .”