Ana Sayfa Manşet Tıp Dünyasında Yeni Bir Atılım: Agresif Kanser Hücreleri Sağlıklı Kas Hücrelerine Dönüştürüldü

Tıp Dünyasında Yeni Bir Atılım: Agresif Kanser Hücreleri Sağlıklı Kas Hücrelerine Dönüştürüldü

Kas dokusunda oluşan özellikle agresif bir çocukluk kanseri türü, ufukta yeni bir tedavi seçeneği sunabilir.

Bilim insanları rabdomiyosarkom hücrelerinin normal, sağlıklı kas hücrelerine dönüşmesini başarıyla sağladı.

Bu acımasız hastalık için yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilecek bir atılımdır ve diğer insan kanseri türleri için de benzer atılımlara yol açabilir.

Kanser yekpare bir şey değil. Vücudun farklı yerlerindeki hücreler mutasyona uğradığında ortaya çıkar. Rabdomiyosarkom en sık çocuklarda ve ergenlerde görülen bir kanser türüdür. Genellikle iskelet kasındaki hücreler mutasyona uğrayıp çoğalmaya ve vücudu ele geçirmeye başladığında başlar. Rabdomyosarkom agresiftir ve sıklıkla ölümcüldür; Orta risk grubu için hayatta kalma oranları yüzde 50 ila 70 arasındadır.

Bilim insanları, “Farklılaşma terapisi” olarak adlandırdıkları bir tedavi üzerinde  , bu hücreleri gelişimlerini sürdürmeye ve belirli çalıyor.

Ekip önceki çalışmalrında, genellikle kemiklerde ortaya çıkan başka bir çocukluk çağı kanseri olan Ewing sarkomunda ortaya çıkan kanser hücrelerinin mutasyonunu etkili bir şekilde tersine çevirmişti.

Araştırmacılar, Rabdomyosarkom genlerini kas hücrelerine doğru gelişmeye devam etmeye zorlayabilecek genleri daraltmak için bir genetik tarama tekniği kullandılar.

Nükleer transkripsiyon faktörü Y adı verilen bir proteinde buldular. Rabdomyosarkom hücreleri, kanserin çoğalmasını sağlayan ve kanserin bağımlı olduğu PAX3-FOXO1 adı verilen bir protein üretir.

Araştırmacılar, NF-Y’nin devre dışı bırakılmasının PAX3-FOXO1’i etkisiz hale getirdiğini, bunun da hücreleri gelişimlerini sürdürmeye zorladığını ve hiçbir kanser aktivitesi belirtisi olmayan olgun kas hücrelerine farklılaştığını buldular.

Ekip, bunun rabdomiyosarkom için farklılaşma terapisinin geliştirilmesinde önemli bir adım olduğunu ve bu tür tedavilerin beklendiği zaman çizelgesini hızlandırabileceğini söylüyor.