Ana Sayfa GETAT Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Tokat’ta meyveciliği güçlendirme, tıbbi ve aromatik bitkileri geliştirme projesi

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Valilik öncülüğünde, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü koordinesinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi işbirliği ile yürütülen projenin 150 dekarlık uygulama sahasında incelemelerde bulundu. ‘Türk Tarımının Parlayan Yeni Yıldızı Tokat’ sloganıyla başlatılan proje kapsamında 100 bin adet ceviz, 70 bin adet bağ, 4 bin adet üzümsü meyveler, 35 bin sarı mahlep, 10 bin kuşkirazı, 4 bin elma, 4 bin armut, 4 bin şeftali, 4 bin erik, 20 bin adet tıbbi aromatik bitkiler (ekinezya, lavanta, melisa) olmak üzere toplamda 255 bin adet fidan ve fide üretimi yapılacak.

https://www.haberturk.com/tokat-haberleri/65871238-tokatta-meyveciligi-guclendirme-tibbi-ve-aromatik-bitkileri-gelistirme-projesi

Burhaniye’de Tıbbı ve Aromatik Bitkiler yoğun ilgi gördü.

Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Çiftçi Eğitim Merkezi’nin (BAÇEM) düzenlediği kurslar ilgi görürken, Börezli Mahallesindeki merkez ziyaretçi akınına uğradı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BALMEK), ve Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa iki kez düzenlenen “Uygulamalı ve Sertifikalı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu” yaklaşık 250 kişiyi sertifika sahibi yaparken, yetiştirilen 150 dolayındaki tıbbi ve aromatik bitki de büyük ilgi gördü. Çiftçi Eğitim Merkezi, meraklıların uğrak yeri oldu. İlgi duyan herkese yardımcı olduklarını anlatan BAÇEM Müdürü Nazım Tanrıkulu, Şubat ayında üçüncü kursu açmayı planladıklarını söyledi.

https://www.haberturk.com/balikesir-haberleri/65816980-burhaniyede-tibbi-ve-aromatik-bitkiler-yogun-ilgi-gordu

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretimi ve Ticareti
Türkiye, tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Türkiye florasında doğal olarak yetişen yaklaşık 12,000 kadar bitki taksonundan 3,750 tanesi endemiktir. Endemikler başta olmak üzere Türkiye’de doğal olarak yetişen yüzlerce bitki türünün tıbbi ve aromatik değeri çok yüksektir Türkiye’de yaklaşık 500 kadar bitki türünden halk hekimliği veya geleneksel tıp uygulamaları kapsamında faydalanılmaktadır. Ancak ticareti yapılanların sayısı 350 kadar olup, bunlardan 140’nın dış satımı da yapılmaktadır.
http://apelasyon.com/Yazi/23-tibbi-aromatik-bitkiler