Ana Sayfa Ekonomi Test kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediliyor

Test kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin en önemli ayaklarından birinin test kitleri olduğunu kaydederek, Sağlık Bakanlığının kullandığı test kitinin yerli bir firma tarafından geliştirildiğini ifade etti. Varank, bakanlıkla irtibatta olan 13 firmanın test kitleri ürettiğini ve 50’den fazla ülkeye ihraç edildiğini bildirdi.

Vatandaşların para karşılığı aldığı kumaş maskelerde bir standart olmasını istediklerini belirten Varank, “Maskenin tasarımı, kumaşı ve koruyuculuğuyla ilgili bütün kalemleri belirleyen özellikle bakteri filtrasyon verimliliği, solunabilirlik oranları ve mikrobiyal temizlik düzeyi ile ilgili standartlar yayınladık.” dedi.

BEZ MASKEYE STANDART

Bakan Varank, TRT Radyo-1’deki “Gün Ötesi” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını süresince maskelerin hem kişisel hem de toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Varank, piyasada daha çok tek kullanımlık cerrahi maskelerin yaygın olduğunu belirtti.

STANDARTLAR YAYINLANDI

Bu dönemde yıkanabilir kumaş maskelerin de gündeme geldiğini anlatan Varank, “Bu iş sağlıklı bir şekilde yürütülebilsin, insanların akıllarında bir karışıklık oluşmasın ve kumaş maskeler de güvenle kullanılsın diye bir standart oluşturma ihtiyacı vardı. Biz burada vatandaşların para karşılığı aldığı kumaş maskelerde bir standart istiyoruz. Maskenin tasarımı, kumaşı ve koruyuculuğuyla ilgili bütün kalemleri belirleyen özellikle bakteri filtrasyon verimliliği, solunabilirlik oranları ve mikrobiyal temizlik düzeyi ile ilgili standartlar yayınladık.” ifadelerini kullandı.

GÖSTERİCİ İŞARET KONULABİLECEK

Getirilen standartlarla birlikte vatandaşların alışverişlerinde bu kriterlere dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Varank, üreticilerin de söz konusu standartların ürünlerinde olduğunu gösterici bir işareti maskelere koyabileceğini dile getirdi. Varank, Türk Standardları Enstitüsünden (TSE) belgelendirme yapılmasının zorunlu olmadığına işaret ederek, standartlar kapsamında kumaş maskelerin en az 5 kez yıkanmasını şart koştuklarını belirtti.

GÜNDE 40 MİLYON MASKE

Türkiye’de yaklaşık 800 cerrahi maske üreticisi firma olduğunu kaydeden Varank, kurulu kapasitenin de günde 40 milyon maske üretebildiğini ifade etti. Varank, yüksek risk grubundaki insanların kullandığı N95 ve N99 maskelerinin filtrelerinin şu an için ithal edilmediğini dile getiren Varank, “Bu filtrenin üretimiyle ilgili TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsünü bu iş için görevlendirdik. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) MEMTEK – Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi’ndeki hocalarımızla irtibata geçtik. Bir inisiyatif aldık ve bu N95 ve N99 maskelerinin filtrelerini biz iki kurumumuzda üretmeyi başardık.” şeklinde konuştu.

TEST KİTLERİ

Salgınla mücadelenin en önemli ayaklarından birinin test kitleri olduğuna işaret eden Varank, Türkiye’de mikrobiyolojik testleri yapan makinaların üretimini yapan bir altyapının bulunduğunu belirtti. Varank, bu konuda kullanılan test kitlerinin üretimiyle ilgili de özel sektör firmalarının çalıştığını anlatarak, Sağlık Bakanlığının kullandığı test kitinin yerli bir firma tarafından geliştirildiğini ifade etti. Bu konuda hiçbir kapasite probleminin olmadığını söyleyen Varank, bakanlıkla irtibatta olan 13 firmanın test kitleri ürettiğini ve 50’den fazla ülkeye ihraç edildiğini anlattı.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI ÜRETİMİ

Varank, yerli solunum cihazının üretim sürecine de değinerek, solunum cihazıyla ilgili yurt dışından talepler olduğuna işaret etti. Varank, “Büyük bir liste var elimizde. Bunlarla ilgili şu anda firmalarımız, Sağlık Bakanlığı ve ASELSAN ihracatla ilgili çalışmalarını, hazırlıklarını yapıyorlar, önümüzdeki günlerde netice alacağız. Ev tipi solunum cihazlarıyla ilgili zaten ülkemizde bir ihtiyaç olmadığı için ihracatın önünü açtık.” dedi.

ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞININ KORUNMASI

Salgının azalmasıyla birlikte tekrar faaliyete geçen ve üretime başlayan sanayilere büyük görevler düşeceğini belirten Varank, “Bu konuda TSE ile birlikte Hijyen Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu adında bir çalışma hazırladık. Önümüzdeki dönemde sanayi kuruluşları gerekli şartları sağlamaları koşuluyla bizden Hijyen Enfeksiyon Önleme ve Kontrol ile ilgili bir belge alabilecekler. Bu önümüzdeki dönemde uygulayacağımız bir aşama. Biz bu hafta bu kılavuzu yayınlayacağız. İşe gelişten ayrılışa kadar, tedarikçilerle ilişkiye, servis kullanımına, yemekhane hijyenine kadar her türlü husus bu kılavuzda olacak.” açıklamasında bulundu.