Ana Sayfa Manşet Tek doz aşı bile hane içi bulaşı yüzde 50 azaltıyor!

Tek doz aşı bile hane içi bulaşı yüzde 50 azaltıyor!

Dr. Mary Ramsay PHE

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan araştırmada bilim insanları Pfizer/BioNTech ya da Oxford/AstraZeneca aşılarının sadece tek dozunu olanların sağlık durumlarını inceledi. İngiliz The Guardian’da yayınlanan araştırmada corona virüsü aşısı olanların aşıyı evlerinde ailelerine ve yakınlarına aşı olmayanlara göre yüzde 38 ile yüzde 49 daha az bulaştırdığı tespit edildi.

Single dose of Covid vaccine can nearly halve transmission of virus, study finds

Public Health England çalışmasına göre tek doz Covid-19 aşısı, virüsün bulaşmasını yarıya kadar azaltabilir .

PHE bulgusu, aşılanan kişilerin virüsü başkalarına geçirme olasılığının çok daha düşük olduğunu gösterdiğinden, salgının kontrol altına alınabileceği konusunda daha fazla umut veriyor.

Çalışma, Pfizer / BioNTech veya Oxford / AstraZeneca aşılarından tek bir doz verilen ve en az üç hafta sonra enfekte olan kişilerin virüsü kendi evlerinde yaşayan insanlara geçirme olasılığının% 38 ila% 49 arasında daha az olduğunu buldu.

Aşılamadan yaklaşık 14 gün sonra, kişinin yaşına bakılmaksızın benzer seviyelerde koruma görülmüştür. Diğer çalışmalar, her iki aşının da insanların hastalanmasını ve hastanede kalmasını durdurmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

PHE’nin Bağışıklık Bölüm Başkanı Dr. Mary Ramsay, “Bu sonuçlar çok umut verici olsa da, aşı olmanıza rağmen sizde virüs varmış gibi davranmaya devam etmeniz çok önemli. El hijyeni ve sosyal mesafe kuralları çok önemli” dedi.