Ana Sayfa Biyoteknoloji Tedavi Sürecinde Biyoteknoloji Deneyimi

Tedavi Sürecinde Biyoteknoloji Deneyimi

Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen Türkiye, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’18’de, ‘Sağlığa Giden Yolda Hastanın Hikayesi’ni anlattı. Amgen Türkiye Pazara Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Bilgen Dölek zirvede yaptığı sunumda, ‘Biyoteknoloji’ çağının başladığını belirtti.

Müşteri deneyimini tasarlamak, yönetmek ve yükselen pazarlama disiplininin nasıl doğru kullanılacağı konularında vizyon yaratmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’18, 24 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Bomontiada’da gerçekleştirildi. Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen Türkiye’nin Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Bilgen Dölek zirvedehastalığın teşhisi ile başlayan tedavi sürecinde hasta deneyimi konusunda bilgi paylaştı. Dölek, ‘Sağlığa Giden Yolda Hastanın Hikayesi – Tedavi Sürecinde Biyoteknoloji Deneyimi’ başlıklı sunumunda, tedavi sürecinde hastayla yeni teknolojiler arasındaki ilişkiye değindi.

‘Biyoteknoloji çağı başlıyor’

Amgen olarak hastaların ihtiyaçlarına odaklanarak değer yarattıklarını vurgulayan Dölek, “Biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfediyor, geliştiriyor, üretiyor ve hastalara sunuyoruz. Hasta odaklı yaklaşımımızla, inovasyona yatırım yapıyor, hastanın tedaviye kolay erişimini sağlıyoruz. Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Sürdürülebilir ve kişiselleştirilmiş tedavi seçeneklerimizle hastaya doğru deneyimler yaşatmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bilgen Dölek, ‘Biyoteknoloji’ çağına giriş yapıldığını, bilimin sınırlarının hastalara yardım etmek adına zorlandığını dile getirdi. Google’da yapılan yaklaşık 20 aramadan birinin sağlıkla ilgili olduğunu vurgulayan Dölek, dijitalleşmeyle birlikte bilgiye erişimin de kolaylaştığını, fakat bu durumun bazı riskleri de beraberinde getirdiğini vurguladı. Dölek, “Hastalara, daha sağlıklı bilgiye ulaşabilmeleri için eğitici web siteleri ve mobil uygulamaların yanı sıra bilgilendirme formları, dergiler ile hasta hikayelerinin yer verildiği videolar yoluyla destek verilebilir” ifadelerini kullandı.

Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanıyla, 1980’den beri yeni tedaviler keşfediyor, geliştiriyor ve bunları tıbbın hizmetine sunuyor. ‘Öncü bilim hayati ilaçlar’ felsefesi ile bilim ve biyoteknolojinin sunduğu olanakları en üst düzeyde kullanan Amgen, gerçekleştirdiği araştırmalardan elde ettiği genetik bilgi ve ileri analiz araçlarıyla DNA ile hastalık arasındaki bağlantıları kuruyor. Amgen bu sayede onkoloji, hematoloji, nefroloji, romatoloji ve kardiyoloji alanlarında mevcut tedavilere farklılık getiren birçok biyoteknolojik ürünün keşfedilip geliştirilmesi ve tıbbın hizmetine sunulması süreçlerini gerçekleştiriyor.

Bu yılın teması ‘Deneyim Ekonomisi’

Marketing Türkiye’nin öncülüğünde düzenlenen XCO, ‘fark yaratan bir deneyim’ yaşatma iddiasıyla yola çıktı. UX’ten (User Experience) CX’e (Customer Experience) kadar, deneyimin tüm alanlarındaki en son gelişmelerin katılımcılarla paylaşıldığı Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’18, Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteriyor. İş dün­yasını gerçek hayatla ‘müşteri deneyim’ olgusu etrafında bir araya getirmeyi amaç­layan zirve bu yıl, ‘Deneyim Ekonomisi’ temasıyla hayata geçirildi. Zirve, dünyadan ve Türkiye’den önemli isim ve markaları bir araya getirdi. İlham veren sunumların yapıldığı zirvenin sonunda gerçekleştirilen A.L.F.A. Awards Ödül Töreni’nde “Müşte­ri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar” ödüllendirildi.

Amgen Türkiye Hakkında:

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç‘ı 700 milyon Dolar’a satın alarak Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirmiştir. Bu yatırımı ile Amgen, son 5 yılda tüm sektörler arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan firmalardan birisi olmuştur. Amgen Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütmektedir. Mustafa Nevzat İlaç’a ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırmayı hedeflemektedir.