Ana Sayfa Eczacılık TEB Başkanı Ecz. Arman Üney”Eczacılık Hizmetlerinin Durdurulması Dahil Her Tür Eylemliliğe Hazırız”

TEB Başkanı Ecz. Arman Üney”Eczacılık Hizmetlerinin Durdurulması Dahil Her Tür Eylemliliğe Hazırız”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz.Arman Üney

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ VE 54 BÖLGE ECZACI ODASI, KONYA’DA BİRARAYA GELDİ
TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ BAŞKANI ECZ. ARMAN ÜNEY: “ECZACILIK HİZMETLERİNİN DURDURULMASI DAHİL HER TÜRLÜ EYLEMLİLİĞE HAZIRIZ”

2009 yılından bu yana 13 yıldır hiçbir değişiklik yapılmayan ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesi konusundaki taleplerine karşılık bulamayan eczacılar, eczacılık hizmetlerinin durdurulması da dahil olmak üzere bir dizi eylemliliğin hazırlıklarının sinyallerini verdi. Türk Eczacıları Birliği’nin Konya’da başlayan (23 Haziran Perşembe) ve 54 Bölge Eczacı Odası başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantının birinci gündem maddesi ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesi konusu oluşturdu.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, eczacının sabrının sürekli olarak test edildiğini belirterek toplantıda şu ifadelere yer verdi:

“Bizler bu ülkenin eczacılarıyız. Bizler, sağlık sisteminin kilit taşıyız. Sağlık sisteminin nöbetçileriyiz. Bugünden sonra eczacının ihtiyaçlarının görmezden gelindiği bir sistem sağlık sistemini tehlikeye atar. Bizler kamunun kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması için her zaman özverili bir şekilde davranmışken bizlere reva görülen bu durumu kabul etmiyoruz.

Bugün 500 meslektaşımızla bir araya geldiğimiz bu toplantıda bilinmelidir ki; Merkez Heyetimizin iradesi eczacının hak ettiğini alabilmesi için gereken ne varsa sonuna kadar yapılması yönündedir.

Bu toplantıda gerekirse eczane kapama da dahil olmak üzere eylem planımızı en etkili, en güçlü şekilde oluşturarak kamuoyuyla paylaşmamız gerekiyor. Eczacının sahipsiz olmadığını birlikte ortaya koyacağımız irade ile göstermek boynumuzun borcudur.”

KAMU ECZACILARININ HAK ETTİĞİ KOŞULLARA ULAŞINCAYA DEK ALANA KADAR UĞRAŞACAĞIZ

“43. Dönem Merkez Heyetimizin en çok uğraş verdiği ana gündem maddelerinden biri kamuda çalışan ve kamudan emekli olan meslektaşlarımızın özlük hakları. TBMM’deki yasa görüşmeleri öncesinde ve yasa görüşmeleri başladığında komisyon aşamasından itibaren Sağlık Bakanı dahil bütün ilgililere bunun kamuda çalışan ve kamudan emekli olan eczacılara yönelik bir haksızlık olacağı defalarca iletmiştik. Buna rağmen, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kanun ile taleplerimiz doğrultusunda olmadığına tanık olduk. Biz kamu eczacılarının taleplerini yükseltmeye ve onların ve emekli olan meslektaşlarımızın hak ettikleri özlük haklarına kavuşana dek mücadele etmeye devam edeceğiz.”

ECZACILARA YÖNELİK ŞİDDET

“Mesleğimizi icra ederken yaşadığımız sorunlardan biri de tüm sağlık çalışanlarına olduğu gibi eczacılarımızın da yaşadığı şiddet olayları. Hepimiz nutkumuz tutularak ama bir o kadar da dişlerimizi sıkarak Ataşehir’deki meslektaşımıza yapılan saldırıyı izledik.

Bu konu bizim için basit bir adli vaka değildir. Eczacımız sağlık hizmeti verirken eczanesinde ölümle tehdit edilmiştir. Bugünden sonra eczacımızın kılına zarar gelirse bu ülkenin 44 bine aşkın eczacısını sokağa döker, haddini bilmeyenlere haddini bildiririz.”

Üç gün sürecek Bölgelerarası Toplantı sonrasında yayınlanacak sonuç deklarasyonu ile oluşturulacak yol haritası kamuoyu ile paylaşılacak.