Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tam aşılı kavramı?

Tam aşılı kavramı?

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı haftalık vaka haritasına göre de İstanbul’daki vaka sayısı bir haftada rekor artışla 663,69’dan 1222,37’ye yükseldi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, artan Covid-19 salgınını SÖZCÜ‘ye değerlendirdi. Saip’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle oldu:

“Vaka sayıları tekrar yükselişe geçti. Türkiye’deki son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?”

“YOĞUN BAKIMLARDA DOLULUK ORANI YÜZDE 80’LERDE”

*Türkiye’de artık bir salgın idaresi yok. Zaten yönetilmiyordu; şu anda hem toplum kanıksamış durumda, hem iktidar kanıksamış durumda. Maalesef vakalar giderek artıyor.

*Bu artış hastanelere de, yoğun bakımlara da yansıyor, onlarda da artış var. Yoğun bakımlarda yüzde 80’lerde doluluk oranı var. Bu aslında her yer dolu demektir.

*Sürekli yeni yoğun bakım yatakları açılıyor ama yoğun bakım yatağı açmanızın, orada çalışacak hemşire yoksa, doktor yoksa anlamı yok.

*Artık pratisyen hekimlerle yoğun bakımlar döndürülüyor, bu konuda uzmanlaşmış kişilerle değil. Çünkü döndürmek imkansız.

Tam aşılı kavramı değişiyor

“GERÇEK ANLAMDA AŞILI ORANIMIZ YÜZDE 30’LARDA”

*İnsanlara sadece tweet atarak, ‘Gelin aşınızı olun, sorumluluklarınıza sahip çıkın’ demek yetmez. Artık ayağına gidip, toplu ortamlarda, AVM’lerde, okullarda, insanların en kalabalık olacağı yerlerde devletin aşıyı kampanyalar şeklinde yapması gerekiyor. ‘Randevu alıp aşınızı olun’ demek yetmez. İnsanların ayağına gidip çok hızlıca aşılamanın yapılması lazım ki hafif geçirsinler. tamamı için kaynağa bknz