Ana Sayfa Eczacılık SUT değişiklikleri bundan sonra farklı sonuçları da getirecek gibi!

SUT değişiklikleri bundan sonra farklı sonuçları da getirecek gibi!

2018’in son haftası Bakan Selçuk: “45’i Kanser İlacı Olmak Üzere 413 İlacı Daha Geri Ödeme Listesine Aldık” açıklamıştı.

Resmi Gazete’nin aynı gün olan sayısında da Sağlık Uygulama Tebliğinde bu durum yayınlanmıştı.

Bugün basına* yansıyan bir haberde ise :

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında geri ödeme listesine alınan ilaçların, uygulamanın başladığı tarihten önce alınmış olsa bile parasının hastaya ödenmesinin yolunu açan emsal oluşturabilecek bir karar verdi. Mahkeme, tebliğin uygulanmaya başladığı 30 Ağustos 2016’dan önce, 17 Şubat 2016’dan 16 Haziran 2016’ya kadar olan tedavi süresinde alınan ilaçların paralarının hastaya ödenmemesiyle ilgili Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararını bozarak emsal bir karar verdi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi; Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olacağını belirterek bu kararı almış görünüyor!

Bu önemli gelişme her SUT yayınlandığında nasıl değerlendirilecek? Sanırım asıl bundan sonrası hem vatandaşı hem de SGK’yı oldukça etkileyecek.

akla takılan soru: hukuk geriye dönük tesir edebilirse acaba SGK geri ödemeden çıkardığı ilacın vatandaşa ödediği kısmını talep edebilir mi?

Bize göre önemli bir konu daha var: Ruhsat aşamasında veya ruhsatını almış bir ilaç markasına yönelik açılan patent davasında ilgili ilaç piyasa da olmayınca eğer geri ödeme bandı jenerik ilaca bağlı olarak düşmemesi ile SGK’nın ödediği bir tutar var. Eğer dava jenerik firma lehine sonuçlanır ve ilaç pazara çıkıpta jenerik ilacın tesiri ile SGK geri ödeme bandını aşağı çekerse ilgili dava boyunca ödemiş olduğu fazla para tahsilatını (davayı açan firmadan) yapabilir mi?

*https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/geri-odeme-listesindeki-ilac-icin-emsal-karar-2970399/
https://www.cnnturk.com/turkiye/geri-odeme-listesindeki-ilac-icin-emsal-karar
https://www.yenisafak.com/hayat/geri-odeme-listesindeki-ilac-icin-emsal-karar-3428858

Bakan Selçuk: “45’i Kanser İlacı Olmak Üzere 413 İlacı Daha Geri Ödeme Listesine Aldık”