Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sperm Sayısında Dramatik Düşüş

Sperm Sayısında Dramatik Düşüş

‘Spermageddon’ kapıda: Son çalışmalar sperm sayısında dramatik düşüş tespit etti

euronews: Son zamanlarda yapılan büyük bir çalışma, erkeklerde sperm sayısının sanılandan daha hızlı düştüğünü ortaya çıkardı. Sperm sayısının yarıya düştüğü son 50 yılda, yaşama biçimimizde doğurganlık için iyi olmayan büyük değişiklikler görüldüğü gerçeğini göz ardı etmek zor.

Peki bu eğilimi yönlendiren nedir ve bunu tersine çevirebilir miyiz?

Bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip, son 50 yılda dünya çapında sperm sayısının yarıdan fazla azaldığını ve bu trendin hızlandığını gösteren endişe verici bir araştırma yayınladı.

Bu bulguları yayınlayan Edinburgh Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi’nden profesörler Hagai Levine ve Shanna Swan, meselenin iklim kriziyle ilişkisi olabileceğini düşünüyor.

Sperm sayısı neden önemli?

Sperm sayısı oldukça önemli ancak her şey demek değil. Bir erkek doğurganlık kontrolüne gittiğinde ve sperm analizi yaptırdığında, üç temel parametreye bakılıyor: sperm sayısı, sperm hareketliliği ve sperm morfolojisi.

Sperm sayımlarını tutarlı bir şekilde izlemek daha kolay. Analiz teknikleri yıllar içinde gelişti, ancak sperm sayımı çoğunlukla hemositometre adı verilen oldukça basit bir cihaza dayanıyordu.

Levine ve Swan’ın ekibi, 1973’ten beri sperm sayıları üzerine yaptıkları araştırmaların meta-analizinde, yalnızca bu yöntemi kullanan 223 araştırmayı seçti.

Oligospermi riski artıyor

‘Oligospermi’ olarak da adlandırılan anormal derecede düşük sperm sayısı, bir erkeğin sperminin mililitresi başına 15 milyondan az sperme sahip olması olarak tanımlanıyor.

Sperm sayılarının doğurganlık şansıyla yakından bağlantılı olduğunu belirten çalışmada spermlerin mililitre başına 40-50 milyon eşiğinin altında olduğu belirtiliyor.

Küresel ortalama yaklaşık 49 milyon/ml olarak biliniyordu. Bu nedenle gebe kalma olasılığı hızla düşüyor, bu da çiftlerin hamilelik için daha uzun süreler beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

Bu sürenin artık daha da uzaması söz konusu olacak. Süre uzadıkça da doğurganlık kabiliyeti azalacak.

A new analysis shows a “crisis” of male reproductive health

Global average sperm count is declining at a quicker pace than previously known, chemical exposure is a suspected culprit.