Ana Sayfa Hukuk&Etik Şiddet gören sağlık çalışanları, dernekleşti

Şiddet gören sağlık çalışanları, dernekleşti

ERZURUM’da görev yapan hekimler, son zamanlarda artan şiddet olaylarını engellemek, farkındalık oluşturmak ve mağdur olan sağlık çalışanlarına hukuki destek vermek amacıyla ‘Sağlık Çalışanlarına Eğitim ve Hukuki Destek Derneği’ni kurdu.

Hürriyet’in haberine göre;

Mağdur  sağlık çalışanlarına ücretsiz hukuki destek verdiklerini söyleyen avukat Ahmet Haluk Terzioğlu, “Şiddete uğrayan sağlık çalışanları, ‘saced.org.tr’ üzerinden form doldurup bize başvurabilir. Ücretsiz hukuki destek verip, dava süreçlerini takip ediyoruz. Fiziksel ya da sözlü şiddete maruz kalan sağlık çalışanı mutlaka şikayetçi olsun. Sessiz kalınması, ölümle sonuçlanan neticeler ortaya çıkarıyor” dedi.
Erzurum’da 6 ay önce doktorlar tarafından kurulan ‘Sağlık Çalışanlarına Eğitim ve Hukuki Destek Derneği’ (SAÇED) sağlık çalışanlarına iletişim ve hukuki destek eğitimleri veriyor. Sağlık çalışanlarına, hasta veya hasta yakını ile nasıl iletişim kurmaları gerektiği yönünde eğitim veren dernek, personelin uğrayacağı fiziksel ya da sözlü şiddette hangi yolu izlemesi konusunda da hukuki bilgilendirme yapıyor. Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hızla arttığını söyleyen SAÇED Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Danışmanı Avukat Ahmet Haluk Terzioğlu, “Derneğinin asıl amacı şiddet vakalarının önüne geçmek, yaşanan şiddet olayları karşısında da sağlık personelimize profesyonel hukuki destek sağlamak. Hakarete, tehdide veya yaralama suçuna maruz kalan sağlık personelimiz ‘saced.org.tr’ üzerinden veya cep telefonlarına indirdikleri SAÇED uygulaması üzerinden derneğimize müracaatta bulunabiliyorlar. Bu müracaatlar, sağlık personeline karşı işlenen fiilin suç olup olmadığı, ceza kanunları tarafından düzenlenip düzenlenmediğini görmemiz açısından, sağlık çalışanının işlenen fiil nedeniyle şikayetçi olup olmaması konusunda bize yardımcı oluyor” diye konuştu.

Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)

 

tamamı için kaynağa bakınız