Ana Sayfa İlaç Servier Grubu, Shire ilaç firmasının onkoloji bölümünün alımını 2,4 milyar dolar ile...

Servier Grubu, Shire ilaç firmasının onkoloji bölümünün alımını 2,4 milyar dolar ile gerçekleştirdi

Servier Grubu, Shire ilaç firmasının onkoloji bölümünün alımını gerçekleştirdi

Uluslararası bağımsız bir ilaç firması olan Servier, önceden duyurulduğu üzere, yasal düzenlemelerin ardından Shire’ın onkoloji bölümünün alımını gerçekleştirdiğini açıkladı. 2,4 milyar dolarlık işlem, Servier’in Amerika’da doğrudan bir ticari varlık kurmasını ve grubun zaten var olduğu ülkelerde onkoloji ilaç portföyünü güçlendirmesini sağlayacak.

Bu alım çerçevesinde Servier, onkoloji alanında ONCASPAR®ve ONIVYDE® ürünlerinin pazarlama faaliyetlerini ve ekibini aynı zamanda immüno-onkoloji alanında gündemde olan iki işbirliği işlemini devraldı.

Servier Başkanı Olivier Laureau, “Bu alım, Servier grubunun hedeflerine ulaşmasında önemli bir adımdır.” diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “Bu adım, Servier’in dünyanın en büyük ilaç pazarı olan Amerika’daki ticari faaliyetlerini başlattığını ve onkoloji alanında ilaç portföyünü anlamlı ölçüde güçlendirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda bu satınalım Servier’in stratejisinde yer alan iki amaca cevap vermektedir: Dünyanın her yerinde yenilikçi ilaçlarla daha fazla hastayı tedavi etmek ve onkoloji alanında bir dünya referansı olmak.”

Grubun yeni şirketi olan Servier Pharmaceuticals LLC (Boston), 80 kişilik bir ekip ile başlayarak Servier ürünlerini ABD de pazarlayacaktır. Bu şirket ONCASPAR® ürünününpazarlamasına da devam edecektir. Servier Pharmaceuticals LLC, daha önce Shire’ın Global Genetik Hastalıkları ve Onkoloji bölümlerinin başında olan David K. Lee tarafından yönetilecektir. Bu firmanın amacı Servier Grubunun stratejisine uygun olarak, Servier’in mevcut portföyüyle ABD’de güçlü bir ticari varlık geliştirmek ve diğer yandan, pazarlanmak üzere olan veya pazarlanan yenilikçi ürünlerle portföyün zenginleştirilmesini sağlamak olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri dışında, yaklaşık 75 çalışan Servier’in organizasyonuna entegre olmuştur. Yerel mevzuata göre bu ekip, ONCASPAR® ve ONIVYDE® pazarlamaya devam edecektir.

Bu satınalma ile, Servier Grubu küresel bir biofarmasötik şirket olma hedefinde ilerliyor.