Ana Sayfa Manşet Sektörün asli unsuru ÜTT’ler TİTCK Başkanı’nı ziyaret etti

Sektörün asli unsuru ÜTT’ler TİTCK Başkanı’nı ziyaret etti

Mümessil Dayanışma Derneği Başkanı Atay Dumlu 22.01.2019 tarihinde Ankara’da TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz’ü makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy ,Ankara Müdad İl Temsilcileri Tolga Dinç ve Cem Aytekin , Müdad Konya İl Temsilcisi Fatih Koçer bulunmuştur.

TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ile yapılan görüşmede öncelikle Lise mezunu olup 2018 yılı sonunda ÜTT belgesi almak için başvuruda bulunmuş fakat daha sonra başvuruları iptal edilmiş meslektaşlarımızın mağduriyeti gündeme getirilmiştir. Sn. Başkan Gürsöz bizlere yaptığı açıklamada konunun farkında olduğunu ve Müdad’ın da geri bildirimini dikkate alarak Lise mezunlarının sertifika programına (daha önce başvurmuş ya da tarihleri kaçırmış olanlarda dahil) 1 kereye mahsus olmak üzere ,mağduriyet yaşamaması için yeniden programa alınması için bir yönetmelik değişikliği teklifi hazırlayıp Sn Bakan’ımıza arz edeceklerini belirtmiştir..

Diğer konu başlığımız ise Kamu Hastaneleri ve Özel Hastaneler ziyaret yasakları ve bu ziyaretler karşılığında ücret istenmesi olmuştur. Başkan Gürsöz Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kamu hastaneleri, özel hastane, üniversite hastaneleri, vakıf hastanelerini de içerecek ilgili Genel Müdürlüklerle müşterek bir çalışma başlatabileceklerini belirtmişlerdir.  Bu çalışma ile  Ürün Tanıtım Temsilcileri için makul saatlerde hastane ziyaret saatlerinin ayarlanması sağlanmaya çalışılacaktır. Hasta hakları ve mahremiyet dikkate alınacaktır.

Başkan Gürsöz’e mesleğimizin kanunlar nezdinde meslek kolu olarak kabul edilmesinde derneğimizin “MESLEK YETERLİLİK KURULU” başvurusunda ÜTT ‘lere destek olmaları talep edildi. Bu konuda derneğe ve ÜTT’lere her türlü desteği sağlayacaklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda Başkan Gürsöz bundan sonraki her çalışmayı Mümessil Dayanışma Derneği ile birlikte çalışarak ortak akılla yapacaklarını, Ürün Tanıtım Temsilcileri ile ilgili konularda MÜMESSİL DAYANIŞMA DERNEĞİ ‘ni muhatap alacaklarını Başkanımız Sn. Atay Dumlu’ya belirtmişlerdir. Dernek Başkanımız TİTCK ve diğer resmi kurumlar için dernek ilgili resmi komisyonlarının bu görüşmeler için hazır olduğunu belirtmiştir. Sn Başkan Gürsöz bundan sonraki görüşmeler ve geri bildirimler için , Akılcı İlaç Kullanımı  Ecz. Mesil Aksoy ‘un derneğimizle görüşmelerde yetkili kişi olduğunu açıklamıştır.

Görüşmemizin sonunda Sn.Başkan Gürsöz şimdiye kadar kurumun ilk defa Türkiye’de Ürün Tanıtım Temsilcilerini temsilen kurumsallaşmış STK tarafından ziyaret edildiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını ,bu görüşmeden sonraki süreçte mutlaka MÜMESSİL DAYANIŞMA DERNEĞİ ile birlikte hareket etmek istediklerini belirtmiştir.
Benimde Ürün Tanıtım Temsilcisi meslektaşlarınızdan beklentim, birlik beraberlik içerisinde derneğinize üye olarak bu Müdad ve mesleğinizi daha üst seviyelere çıkarılmasi gerektiğini belirtmiştir.

TİTCK Başkanı Sn. Dr Hakkı Gürsöz bizleri makamında kabul ettiği ve sorunlarımızı dinleyip, çözümlerine katkıda bulunmasından dolayı kendisi ve kurumuna teşekkür ederiz.

Mümessil Dayanışma Derneği-MÜDAD