Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sarımsak Glikozu ve Kolesterolü Düşük Tutmak İçin Gizli Bir Silah Olabilir

Sarımsak Glikozu ve Kolesterolü Düşük Tutmak İçin Gizli Bir Silah Olabilir

Taze doğranmış, serpilmiş veya yağa bulanmış olsun, beslenmenize düzenli olarak biraz sarımsak eklemenin hem kan şekerini hem de kolesterolü kontrol altında tuttuğu bulundu.

Güneydoğu Üniversitesi ve Çin’deki Xizang Minzu Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen 29 randomize, kontrollü çalışmayı içeren 22 önceki çalışmanın meta-analizi, sarımsak tüketiminin daha düşük glikoz seviyeleri ve bazı yağ molekülü türleri ile bağlantılı olduğunu doğruladı.

Effects of Garlic on Glucose Parameters and Lipid Profile: A Systematic Review and Meta-Analysis on Randomized Controlled Trials

Glikoz ve lipitler vücut için temel besin maddeleridir; enerji sağlar ve çok çeşitli yapı taşlarının temelini oluşturur. Modern diyetler çoğu zaman çok fazla iyi şeye yol açarak sağlık sorunları riskini artırabilir. Alkol tüketiminden egzersiz rutinlerine kadar bir dizi başka yaşam tarzı tercihi de vücudun şeker ve yağ seviyelerini etkileyebilir.

Araştırmacılar, “Sağlıklı bireylerde glikoz ve lipit metabolizması hassas bir şekilde düzenlenir. Glikoz ve lipit metabolizmasındaki bozukluklar ateroskleroz, diyabet ve yağlı karaciğer hastalığı gibi bir dizi kronik hastalığa yol açabilir.”

Araştırmayı bir bütün olarak ele alan ekip, etkilerin olumlu kaldığını doğruladı. Diyetlerine sarımsak ekleyenlerin kan şekeri düzeylerinin daha düşük olduğu, uzun vadeli glikoz kontrolünün daha iyi olduğunun göstergeleri olduğu, yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL’ler) formunda daha çok “iyi” kolesterol olarak adlandırılan kolesterol, daha az “kötü” kolesterol olduğu görüldü. ‘

Veriler doğrudan neden-sonuç ilişkisini (kalp hastalığı riskini doğrudan azaltmak için daha fazla sarımsak çiğneyebileceğimizi) kanıtlayacak kadar kapsamlı değil, ancak bu ilişki, ortak otun glikoz ve lipit düzeylerimizi yönetmenin lezzetli bir yolu olabileceğini güçlü bir şekilde öne sürüyor.

Daha fazla araştırma ve daha odaklanmış çalışmalar, burada olup bitenlerin tam olarak açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olabilir.

Meta-analizin kapsadığı denemelerin uzunlukları üç haftadan bir yıla kadar değişiyordu ve birkaç farklı sarımsak formunun kullanıldığı çalışmaları içeriyordu: çiğ sarımsak, olgun sarımsak ekstraktı ve sarımsak tozu tabletleri.

Araştırmacılar, “Sonuçlar, sarımsağın insanlarda kan şekeri ve kan lipidleri üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğunu ve aralarındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösterdi”

Bu ilişkinin neden var olduğuna gelince, sarımsaktaki farklı aktif bileşenlerin, kalp-damar hastalıkları gibi sorunlara yol açabilen, hücrelerde oluşan bir tür aşınma ve yıpranma olan oksidatif stresi azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Diyetlerimizin sağlık bakış açımızı iyi ya da kötü yönde etkilemede çok uzun bir yol kat ettiği açıktır. Artık beslenmemize dahil etmemiz gereken yiyecekler listesine sarımsağı da eklemek için daha fazla neden var.