Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Salgın 2019 yazında başlamış olabilir mi?

Salgın 2019 yazında başlamış olabilir mi?

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde uydu görüntüleri kullanılarak yapılan araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Çin’in Vuhan kentinde 2019 yazında başlamış olabileceğini ortaya koydu.

Sputniknews :Harvard Tıp Fakültesi’nde, farklı yıllarda çekilmiş uydu fotoğraflarını karşılaştıran araştırmacılar, Çin’in Vuhan kentinde koronavirüsün, açıklanandan çok daha önce yayılmış olabileceği sonucuna vardıklarını açıkladı.

Araştırma ekibi, geçen sonbahar ayında, Vuhan kentindeki hastanelerin otoparkındaki araç sayısının bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında büyük artış gösterdiğini ve bunun Kovid-19 salgınından kaynaklanan bir hastane ziyareti yoğunluğu olabileceğini iddia etti.

‘Ekim ayında bir şeyler oluyordu’

Boston Çocuk Hastanesi İnovasyon Başkanı Prof. John Bronwnstein, “Ekim ayında bir şeyler oluyordu. Açıkçası, Vuhan’da yeni koronavirüs salgınının başlangıcı olarak söylenenden çok daha önce yüksek düzeyde toplumsal bozulma yaşandı” ifadesini kullandı.

Araştırma ekibinin başkanlığını yapan Brownstein, Amerikan ABC kanalına yaptığı açıklamada, istihbarat kurumlarınınkine benzer bir teknikle uydu görüntülerini analiz ettiklerinde, 2019 yazı sonunda Vuhan’daki hastanelerde yaşanan trafikte bariz bir artış gözlemlediklerini, Çin’e özel internet arama motorunda, aynı dönem yapılan tıbbi sorgulamaların da daha sonra Kovid-19 ile ilişkilendirilen semptomlarla örtüştüğünü saptadıklarını belirtti.

tamamı için kaynağa bknz

Satellite images and online searches indicate China had coronavirus in the fall, Harvard study finds

Pazartesi günü Harvard Üniversitesi’nin DASH sunucusunda yayınlanan bir çalışmada , analistler araç sayılarını hesaplamak ve hastane doluluk eğilimlerini tahmin etmek için Wuhan’daki altı hastanede otoparkların uydu görüntülerini kullandılar. Araç sayıları, diğer grip benzeri hastalık salgınlarında görülen trendlerle karşılaştırıldı.