Ana Sayfa Hukuk&Etik “Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Sağlık Hizmetinden Süreli Olarak Men Edilmeli!”

“Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Sağlık Hizmetinden Süreli Olarak Men Edilmeli!”

AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir

AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir : “Hakem Şiddeti Karşısında Verilen Ceza Sağlıkta da Uygulanmalı, Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanlar Sağlık Hizmetinden Süreli Olarak Men Edilmeli!”

Sağlıkta şiddet her geçen gün artıyor. 2023 yılı bitmeden, sağlıkta yaşanan şiddet olayları geçtiğimiz yıl yaşanan şiddet olaylarının sayısını geçti. Son bir haftada; 5 farklı ilde, 6 farklı sağlık kurumunda yaşanan fiziksel şiddet olaylarında, 10’un üzerinde doktor ve sağlık çalışanı fiziksel ve ruhsal olarak büyük ölçüde yaralandı.

Şiddet olaylarına karşı etkin bir çözüm ise hala üretilemedi. Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorunu ve çalışma şartlarında iyileştirme gibi düzenlemeleri içeren “Beyaz Reform” döneminin başlatıldığı duyurusu da sözde kaldı.

Sağlıkta Şiddetin çözülebilmesi için Beyaz ya da Gri prosedürler yerine Şiddet oluşmadan önleyecek, şiddet anında hızlı korumayı sağlayacak ve cezaları caydırıcı olacak çözümlere ve politikalara ihtiyaç var.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası(AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kademir: Futbolda yaşanan ve hepimizi derinden üzen hakeme şiddet olayında, tüm Türkiye ayağa kalktı. Hakemlerin maçlara çıkmama kararını bizler de destekledik. Yaşanan şiddet olayının hemen ardından, şiddeti uygulayan kulüp başkanına verilen ceza, yerinde ve caydırıcı nitelikte oldu: 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti ve para cezası. Bu olay, yanlışa yanlış denilebileceğini, yaptırım gücü yüksek cezalarla yeni şiddet olaylarının önüne geçilebileceğini gösterdi. Bizler, söz konusu futbol olduğu için değil, şiddet, şiddet olduğu  için sağlık çalışanlarının  çalışma güvenliğini ve can güvenliğini tehdit ettiği için aynı hızda cezalandırılmasını istiyoruz.” dedi.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan her bir bireyin sağlık hizmetlerinden süreli men edilmesini öneren AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir; “halkımızın sağlığını koruyabilmek için önce kendi can güvenliğimizin sağlandığına emin olmamız gerekiyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan etkin bir yasanın çıkarılması için gerekli kurumları harekete geçirmesi çağrısında bulunarak,  ömrünü hastalarına adayan hekimlerimize ve sağlık profesyonellerine hak ettikleri değeri vereceklerine ve gereğini yapacaklarına inanıyoruz.” dedi.