Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Bakanlığında Hidroterapi Eşliğinde Travay

Sağlık Bakanlığında Hidroterapi Eşliğinde Travay

Amaç normal doğumu teşvik,

Sağlık Bakanlığı tarafından normal doğumu teşvik etmek amacıyla planlanan suda doğum, yani Hidroterapi Eşliğinde Travay (HET) yöntemi, pilot olarak seçilen 9 ilde hayata geçirilmeye başlandı. Bu kapsamda seçilen 9 il arasında yer alan İzmir’deki Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde çalışmalar son hızla devam ediyor.

“ÜCRET ALINMAYACAK”

Yöntemin uygulanması sonucu doğum süresinin de kısalacağını da belirten Opr. Dr. Tosun, “Bu yöntemde sıcak su ile anne karnında bulunan bebeğe daha fazla oksijenin ulaşması da sağlanmış olacak. Bu üniteden 37-40 hafta arasındaki gebeler ile hekimin uygun gördüğü düşük riskli gebeler yararlanabilecek. Ayrıca daha önce sezaryen ile doğum yapmamak ve kalp, diyabet, tansiyon rahatsızlıklarının bulunmaması gerekmektedir” dedi.

Hedeflerinin normal doğum oranlarının artışını sağlamak ve normal doğum tercihinin arttırılması olduğunu belirten Opr. Dr. Tosun “Ünitede hasta yatağı, bebek beşiği, oturma grubu, jakuzi, özel banyo ve tuvalet, buzdolabı ve televizyon da bulunacak. Önümüzdeki günlerde hizmete girecek ünitemiz İzmir merkezde hizmet veren tek kamu kurumu olacak. Vatandaştan herhangi bir şekilde ücret alınmayacak

 

tamamı için kaynağa bakınız

…………………….

T.C. Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesini, Su Eşliğinde Doğum konusunda pilot hastane olarak seçti. Akhisar ve bölge halkına yönelik sağlık hizmetlerinde öncü olan Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde Su Eşliğinde Doğum Ünitesi (Hidroterapi Eşliğinde Travay ) oluşturma hazırlıkları sona yaklaştı.

https://www.cnnturk.com/turkiye/bakanlik-pilot-bolgeyi-secti-su-esliginde-dogum-unitesi-aciliyor?page=2