Ana Sayfa Tıp&Sağlık ‘robot hemşire ve doktor reformu’ ile personel tasarrufu!……..

‘robot hemşire ve doktor reformu’ ile personel tasarrufu!……..

Her sahada tasarruf amaçlı yaygınlaşan yapay zeka ve robotlar sağlığa daha fazla penetre oluyorlar!…

İngiliz Halk Sağlığı Araştırmaları Enstitüsü’nün (IPPR) raporuna göre, hemşirelerin üstlendiği işlerin üçte biri, doktorlarınkilerin ise dörtte birini robotlar da yapabilir.

Guardian’ın haberine göre, ‘başucu robotları‘ hasta bakımını üstlenebilir ya da ameliyat sonrası fizik tedavi egzersizlerine yardımcı olabilir.

Yapay zekayla çalışan sistemler ise, algoritmaları kullanarak meme ve deri kanseri, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları dahil çeşitli sağlık sorunlarını teşhis edebilir.

Böyle bir düzenlemenin, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) 13 milyar sterlin tasarruf ettireceği öne sürülüyor.

Hizmetlerin “tamamen otomasyona bağlanması” ile hastane çalışanlarının hastalarına daha çok vakit ayıracağı öngörülüyor.

Öte yandan 1.3 milyon sağlık çalışanına istihdam sunan sağlık sistemini robotların ele geçireceği korkusu da dile getiriliyor.

………………

“Başucu robotlar”, hastaların yiyecek ve içecek tüketmelerine ve koğuşları etrafında hareket etmelerine yardımcı olabilir ve hatta ameliyattan rehabilitasyonlarının bir parçası olarak egzersizlere yardımcı olabilir. Ayrıca, “hastaneye gelen bir kişi otomatik değerlendirme paketinde dijital triyaj geçirerek başlayabilir. AI tabanlı sistemler, makine öğrenme algoritmalarını içerir, pnömoni, meme ve deri kanserleri, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların daha doğru teşhislerini yapmak için kullanılır. ”

https://www.theguardian.com/society/2018/jun/11/the-robot-will-see-you-now-how-ai-could-revolutionise-nhs