Ana Sayfa Manşet SAGE’den uyarı: Yeni varyant, bulaştığı insanların üçte birini öldürecek ve aşı uygulamasında...

SAGE’den uyarı: Yeni varyant, bulaştığı insanların üçte birini öldürecek ve aşı uygulamasında yaş küçüldü

Covid-19 yasaklarını kaldırma kararı alan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a, SAGE kısaltmasıyla da bilinen bilim kurulu üyelerinden itiraz geldi. Bilim insanları, “Sıradaki Covid-19 varyantı, hastalanan bireylerin üçte birini öldürebilir” uyarısında bulundu.

Sözcü: Johnson’ın yaklaşık 2 yıldır devam eden kısıtlamaları, “Covid-19’la yaşama stratejisi” kapsamında kaldırma kararını bugün açıklaması beklenirken, İngiliz bilim kurulu üyeleri (SAGE) tarafından Johnson’a bir rapor sunulduğu ortaya çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde, bilim kurulu üyelerinin Covid-19’un yeni varyantlarının çok sayıda ölüme sebebiyet verebileceğini bilimsel olarak açıkladı.

Raporda, “Omicron varyantının daha hafif olması sadece bir şans. Yetkililer virüs ortadan kalkmış gibi davranamaz” ifadesi kullanıldı. Hazırlanan raporda, Covid-19 kısıtlamalarının erken kaldırılmasının yeni ve daha ölümcül bir varyanta sebebiyet verebileceği de kaydedildi.

Children aged between five and 11 in England will be able to get a covid jab

İngiltere’deki beş ila 11 yaşındaki tüm çocuklara düşük doz Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısı sunulacak Aşılar ve Bağışıklama Ortak Komitesi’nin (JCVI) aylarca süren müzakerelerini takip ediyor.

JCVI’nin, bu yaş grubundaki çocukları aşılamanın faydalı olduğuna, ancak daha büyük yaş gruplarına göre daha az fayda sağladığına karar verdiği bildirildi. Bunun nedeni kısmen çocukların covid-19’dan ciddi şekilde hastalanma olasılığının daha düşük olması ve ayrıca birçok çocuğun zaten virüsü kapmış olmasıdır. Bununla birlikte, çocukları yakında aşılamak, belirli bir sayıdaki çocukların gelecekteki enfeksiyon dalgalarında ciddi hastalık geliştirmesini önlemelidir.

Zararsız salgın!