Ana Sayfa Tıp&Sağlık Safra Asidinin Düzenlenmesi Kilo Vermede Başarı Sağladı

Safra Asidinin Düzenlenmesi Kilo Vermede Başarı Sağladı

Kilo verme ameliyatının uzun vadeli etkili bir sağlık tedavisi olduğu kanıtlanmış olsa da, aynı zamanda pahalı ve  çok hoş olmayan yan etkisi olabiliyor ve invazivdir ve alıcıların yaklaşık üçte biri takip ameliyatı veya hastaneye yatış gerektirebilir.

Bilim adamları, safra asidini düzenleyerek, ameliyatın faydalarının tek bir invaziv prosedür olmaksızın çoğaltılabileceğini umuyorlar.

Yeni bir çalışma, kilo verme cerrahisinin metabolik faydalarını, özellikle safra asidi seviyeleri üzerindeki etkisini ve bunun iştah düzenlemesinde rol oynadığı kanıtlandı.

Araştırmacılar, kilo verme ameliyatı geçirenlerin, daha yüksek iştah ve daha kötü metabolik seviyelerle bağlantılı olan safra asidi isoursodeoksikolat (isoUDCA) düzeylerinin çok daha düşük olduğunu buldular.

Bir lif takviyesi isoUDCA seviyelerini düşürüyor

Amsterdam’daki bir grup bilim adamları ameliyat sonrası hastanın safra asidi seviyelerini ve ayrıca ameliyat olmayan diğer iki genel popülasyonu inceleyen araştırmacılar, bir lif takviyesinin doğal olarak isoUDCA seviyelerini düşürdüğünü buldular.

Çalışmada, insanların herhangi bir invaziv prosedür olmaksızın kilo vermesine yardımcı olmak için iştah azalmasını ve daha iyi metabolik işlevi taklit edebilecek bir tedavi geliştirmenin kapısını açtılar.  “Safra asidi seviyelerini düzenlemede genetik, bağırsak mikrobiyomu ve diyet arasındaki karmaşık etkileşimi ve bunların iştah ve metabolik sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlayarak, obezite ve metabolik sendromu önlemek ve tedavi etmek için yeni stratejiler geliştirdiler.

Kilo kaybı için güvenli ve etkili bir tedavi 

Nottingham Üniversitesi, King’s College London ve Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, bariatrik cerrahinin tam olarak anlaşılamayan bir faydasına yeni bir ışık tuttularak, iştahı azalttılar.  Daha az iştahla sonuçlanan metabolik mekanizmaları anlamak, kilo kaybı için güvenli ve etkili bir tedaviye yol açabilir. Obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi durumlarla ilişkilidir ve birçoğu kilo kaybıyla azaltılabilir ve hatta tersine çevrilebilir.

Çalışmayı yürüten Ana Valdes, “Çalışmamızın gösterdiği şey, bu faydaların bazılarında belirli mikrobiyal metabolitlerin yer aldığı ve daha mütevazı bir ölçüde diyet lifinin bu etkilerin bazılarını taklit edebileceğidir. Bu, tokluğu artırmayı ve karaciğer parametrelerini iyileştirmeyi amaçlayan diyet takviyesi çalışmalarının tasarlanmasına yardımcı olabilir. Araştırma, bağırsak mikroplarımızın metabolizmayı etkilemede ve isoUDCA seviyelerini düzenlemede ne kadar büyük bir rolü oldu.