Ana Sayfa Tıp&Sağlık Saç dökülmesi, Covid-19’un neden olduğu yaygın bir semptom

Saç dökülmesi, Covid-19’un neden olduğu yaygın bir semptom

Tıp dünyasında “telogen effluvium” olarak bilinen geçici saç dökülmesine genellikle ateş, hastalık veya şiddetli stres neden oluyor.

euronews: Bilim insanlarına göre, bu durum genelde Covid-19’a yakalandıktan 3-4 ay sonra sıklıkla görülen bir semptom olarak karşımıza çıkıyor.

Covid-19 bağlantılı saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülse de, kadınlarda da meydana geliyor.

Bu sorunla karşılaşanlardan biri de New York’ta sportif koç olan Misty Gant. New York Times’a konuşan genç kadın, Covid-19’dan iyileştikten birkaç hafta sonra yoğun bir şekilde saçlarını kaybetmeye başladığını anlattı.

Şakaklarında kellik fark eden Gant, “Saçlarım benim için çok önemli, kimliğimiz bir parçası, bu şekilde saç kaybetmeye seyirci kalamazdım” diyor.

O zamandan beri Misty Gant şekersiz, glütensiz, sütsüz ve alkolsüz bir diyet benimsedi. Bunun yanında günlük saç derisi masajları ve saç maskelerine ek olarak bir de omega 3-6-9 kürü başlattı. Genç kadın kısa sürede şakaklarında bebek kıllar belirdiğini ileri sürdü.

Dr Abigail Cline’ı da bu konuda hemfikir, Covid-19’a bağlı saç dökülmesi kalıcı değil, belli bir süreden sonra saçlar yeniden uzuyor.tamamı için kaynağa bknz