Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Robotik Cerrahi Zirvesi” Robotik Cerrahiye Yön Veren İsimlerin Katılımıyla...

“Robotik Cerrahi Zirvesi” Robotik Cerrahiye Yön Veren İsimlerin Katılımıyla İstanbul’da Gerçekleştirilecek

“Robotik Cerrahi Zirvesi’nde Robotik Cerrahi ile Organ Nakilleri,  Kolorektal, Karaciğer- Pankreas-Safra Kesesi , Gastrointestinal  ve Karın Duvarı Ameliyatlarındaki Son Gelişmeler Ele Alınacak.

Cerrahinin geldiği en son nokta olan robotik cerrahi ile genel cerrahi, kadın hastalıkları, üroloji, beyin cerrahi, kalp damar cerrahisi, kulak burun boğaz, göğüs cerrahisi ameliyatları başarı ile yapılıyor.  Son zamanlarda ise robotik cerrahi ile organ nakilleri gerçekleştiriliyor. Robotik cerrahi ile organ nakli ilk, böbrek nakli ile başladı. Öyle ki artık obez hastalarda robotik cerrahi ile böbrek nakli altın standart olarak kabul ediliyor. Karaciğer nakillerinin ardından, akciğer nakli de geçtiğimiz aylarda İspanyada başarılı bir şekilde yapıldı.

Tüm dünyada 8.042 Da Vinci Robotik Cerrahi sistem bulunurken, bu sayı Türkiyede 42.  Dünyada bu sistemle şuana kadar gerçekleştirilen ameliyat sayısı ise 12 milyon. 2022 yılında 1 milyon 800 bin ameliyat gerçekleştirildi. Sayı her geçen gün daha da artıyor ve çok sayıda hasta, böbrek nakilleri de olmak üzere Türkiyeyi tercih ediyor.

1-2 Eylülde ilk kez İstanbulda gerçekleştirilecek olan Robotik Cerrahi Zirvesi, dünyanın önde gelen robotik cerrahlarını bir araya getirecek. Robotik cerrahideki son gelişmeler ele alınacağı zirvede, dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve robotik ameliyatlar konusunda uzman 30 konuşmacı yer alacak.

Zirvede, robotik cerrahi ile ilk kez karaciğer nakli yapan, Kral Faisal Hastanesi, Organ Nakli Mükemmelliyet Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Dieter Broering de deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Prof. Broering ve ekibi şuana kadar 275 karaciğer nakli, 48 böbrek nakli gerçekleştirdi.

Başkanlığını Harvard Tıp Fakültesinden, Doç. Dr. Yusef Kudsinin yapacağı zirvenin, bilimsel başkanlığını ise Koç Üniversitesi Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Emre Balık ve Acıbadem Altunizade Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bilgi Baca yapacak.

Robotik Cerrahi Zirvesinde,  kolon ve rektum ameliyatları, mide ameliyatları, karaciğer-pankreas-safra kesesi ve karın fıtığı ameliyatları başta olmak üzere,organ nakilleri de ele alınacak.