Ana Sayfa Tıp&Sağlık Reishi gerçekten etkili mi?

Reishi gerçekten etkili mi?

Mevcut klinik çalışmaların incelenerek değerlendirildiği Cochrane Search raporları bir ürünün etkinliği konusunda fikir vermesi bakımından hekim, eczacı gibi sağlık mesleği mensupları tarafından takip edilen önemli yayınlardır.

Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA

[email protected]

Ölümsüzlük mantarı ‘Reishi’ sahtekârlığı

Reishi mantarının kanser üzerindeki etkinliği konusunda 2016 yılında yayımlanan Cochrane Raporu bu konuda fikir vermesi bakımından önemli. Raporda Reishi’nin kanser hastalarında tümör cevabı, bağışıklık sistemi, yaşam süresi ve yaşam kalitesi üzerinde etkinliğini değerlendirmek üzere yapılan randomize ve kontrollü çalışmalar incelenerek uygun kalitede olduğu belirlenen beş klinik çalışma değerlendirilmiş. Reishi kanser tedavisinde kemoterapi/radyoterapi ile birlikte uygulandığında tedavi cevabında hastanın yaşam kalitesinde bir miktar katkı sağlarken, tek başına uygulandığında bir yararı gözlenememiş. Hastalarda bağışıklık sistemini bir miktar desteklediği; lökosit, doğal katil hücreleri, CD4/CD8 oranını yükselttiği tespit edilmiş.Yapılan sonuç değerlendirmesinde Reishi’nin kanser tedavisinde bir mucize tedavi başarısı sağlayamadığı ifade ediliyor.

Sonuç olarak, sahte yazılar yazarak ürünlerini kanser hastalarına şifa olarak satan firmalara inanır mısınız? Sizi bilmem ama ben inanmam.

 

tamamı için kaynağa bakınız