Ana Sayfa Eczacılık Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a cevaben

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a cevaben

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk’te katıldığı Gece Görüşü programında meslektaşlarımızı, ilaçları tezgah altından ve yüksek fiyatlarla satmakla itham etmiştir. İçinden geçtiğimiz olağandışı günlerde, canla başla çalışan eczacılarımızı zan altında bırakan bu dayanaksız söylemleri kabul etmiyoruz, şiddetle reddediyoruz.

Her şeyden önce ilaç fiyatlarını Sağlık Bakanlığı’nın belirlediğini, biz eczacıların ilaç fiyatlarına herhangi bir şekilde müdahale edemediğini sayın Ceyhan’a hatırlatmak istiyoruz. Kaldı ki bugüne dek ilaç sıkıntısının yaşandığı dönemlerde dahi çözüm odağı olan bir meslek grubunu “tezgah altından” satış yapmakla suçlamak bir bilim insanına yakışmamaktadır. Elinde bulunan ilacı hastadan saklamak Eczacılık Yeminimize, meslek etiğimize sığacak bir davranış değildir. Hiçbir meslektaşımız, böyle bir suça ortak olmamış, ilaca ticari gözle bakmamış, kâr uğruna birey ve toplum sağlığını riske atmamıştır.

Bu mücadele hepimizin ortak mücadelesi. Eczacılarımız, diğer sağlık çalışanları gibi kendi canını halkın sağlığının gerisinde tutarak 7/24 ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyor. En fazla morale sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu dönemde bu tarz söylemlerde bulunarak sağlık hizmetinin en önemli parçalarından biri olan eczacılara bu ithamlarda bulunulmasını esefle kınıyoruz. Sayın Ceyhan’a sağlığın bir ekip işi olduğunu ve COVID-19 mücadelesinde sağlık profesyoneli olan eczacıların da canla başla çalıştığını hatırlatıyor; bu tip spekülatif söylemlerin bir bilim insanı ile bağdaştıramadığımızı ifade ediyoruz. Kanıta dayalı bir bilimin temsilcisi olan Ceyhan’ın, meslektaşlarımıza yönelik mesnetsiz iddiaları dile getirmesini kınıyoruz ve kendisini meslektaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.

Türk Eczacıları Birliği olarak Sayın Ceyhan’ın söylemlerine ilişkin hukuki süreç başlattığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ