Ana Sayfa Manşet Pfizer Covid-19 ilacına acil kullanım izni için FDA başvurusu yaptı!

Pfizer Covid-19 ilacına acil kullanım izni için FDA başvurusu yaptı!

Pfizer, Covid-19’a karşı geliştirdiği deneysel antiviral ilaç “Paxlovid’e” acil kullanım izni almak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurduğunu duyurdu

İlacın, “Ritonavir” adı verilen bir antiviral ilaçla birlikte kullanılacağını belirten Pfizer, Paxlovid’in klinik bir deneylerde yetişkinlerde hastaneye yatışları ve virüs kaynaklı can kayıplarını önlemede yüzde 89 oranında başarılı olduğunu belirtti.

PFIZER SEEKS EMERGENCY USE AUTHORIZATION FOR NOVEL COVID-19 ORAL ANTIVIRAL CANDIDATE

  • Onaylanması veya yetkilendirilmesi halinde PAXLOVID™ (PF-07321332; ritonavir), türünün ilk oral antiviral, özellikle SARS-CoV-2 ile savaşmak için tasarlanmış bir 3CL proteaz inhibitörü olacaktır.
  • EUA sunumu, COVID-19 ile ilişkili hastaneye yatış veya ölüm riskinde plaseboya kıyasla %89’luk bir azalma olduğunu gösteren Faz 2/3 EPIC-HR çalışmasının bir ara analizinden elde edilen klinik verileri içerir. -19
  • Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore de dahil olmak üzere birçok ülkede toplu başvurular başladı ve dünyadaki diğer düzenleyici kurumlara planlı gönderimler yapıldı.